39 Beek en Heerweg zijn bepaald in hun loop, ik zal nu pogen de oude omgrenzing van het Sant te benaderen. Wij zagen reeds, dat het Stadhuis een deel van de plein-ruimte in beslag heeft genomen. Hoe de begrenzing hier tevoren gelopen heeft is niet met zekerheid te zeggen. De West-grens moet gelegen hebben tussen een lijn die de Westelijke rooilijnen van Koning- en Barteljorisstraat verbindt (a in afb. 4), en een lijn die ligt in het verlengde van de Oost-wand der Nieuwe Groenmarkt (b in afb. 4). Immers, de graaf stelde voor het Dominicaner klooster zijn 'erf' ter beschikking. Dit erf lag dus achter de grafelijke zaal en strekte zich tot de lijn b naar het W. uit. Het is nu mogelijk, dat de graaf een stuk van het marktplein in beslag heeft genomen, en vóór de bestaande bebouwing zijn eigen gebouwen heeft opgericht; merkwaardig is dan alleen, dat tussen het grafelijk erf en de oorspronkelijke marktbebou- wing geen straat is overgebleven (een dergelijke straat zou van Jacobijnestraat naar Zijlstraat gelopen moeten hebben). Daar nu die verbinding niet bestaat is eerder aan te nemen, dat de graaf zich in het bezit stelde van de erven aan een korte wand en, om ruimte te winnen, de rooilijn naar voren schoof. De plaats nu, waar de oorspronkelijke grens van pleinruimte en bebouwing gelegen heeft zoek ik ongeveer midden tussen de uitersten (c in afb. 4); deze gissing berust op de volgende gronden. Het complex Raadhuis-Pand-Prinsenhof strekt zich langs de Jacobij nestraat veel dieper uit dan langs de Zijlstraat. De Raadhuisvleugel langs de Zijlstraat werd in 1616 begonnen, op enkele kleine aanbouwtjes aan de marktzijde na, was hier een lege ruimte, zoals de kaart van Thomas Thomasz. uit 1578 ook aangeeft. De Zijlstraat, thans zich naar de Markt toe vernauwend, heeft een bredere mond gehad, het huis dat op de hoek van Zijlstraat en Pandpoort ligt, stond dus indertijd op een hoek, waar de Zijlstraat zich plotseling verbreedde. Ik veronderstel nu, dat het volgende geschied isde graaf heeft zich in het bezit gesteld van een deel van de erven aan deze korte pleinwand, echter het erf, gelegen op de hoek van Sant en Zijlstraat gespaard; vervolgens heeft hij de rooilijn naar voren geschoven, zijn zaal gebouwd, en de achterliggende terreinen als zijn erf benut. Dit alles zal, volgens de traditie omstreeks 1250, volgens de stijl van het gebouw omstreeks 1350 gebeurd zijn. De mogelijkheid van een houten voor ganger van de huidige zaal is overigens niet uitgesloten. Op

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 71