55 geschut. De roeiers waren allen in het wit gekleed met witte en rode kruizen. In die drie schuiten reisden de voornaamste heren en ridders. De andere ridders en alle overige leden van het gevolg reisden in andere schuiten.' Te Spaarndam stapte Philips over op een 'roeybaerdse', die behoorde tot de vloot, die hem van Amsterdam uit tegemoet was gevaren en voer over het IJ naar Amsterdam. Moge zijn bezoek wegens de daarmee gepaard gaande fes tiviteiten bij de Haarlemse burgerij al aangename herinne ringen hebben achtergelaten, aan zijn persoon bewaarde men die zeker niet. Philips was, zo niet uiterlijk hij had een blonde baard, blauwe ogen en een lichte gelaatskleur dan toch innerlijk op en top een Spanjaard. Hij was deftig, trots, koud en afgemeten, verachtte zijn meer levenslustige en uitbundige Nederlandse onderdanen eigenlijk hartgrondig en sprak, voor zover zijn weinig spraakzame natuur zulks toeliet, voornamelijk met de hem vergezellende Spaanse edelen. Nog vóór zijn troonsbestijging was al gebleken, dat hij zijn Nederlandsen onderdanen niet lag en omgekeerd. Nog geen vijfentwintig jaar na Philips' eerste, tevens laatste bezoek aan Haarlem zouden zijn tercio's de Spaarnestad be legeren en zou die na een heldhaftig verzet van zes maanden aan hun bevelhebber, Alva's zoon, moeten worden overge geven. Mr J. J. Beyerman (1) Het is echter mogelijk, dat wij hier niet te doen hebben met den lateren kardinaal, doch met diens vader, Nicolas Perenot, heer van Granvelle, een der voornaamste raadslieden van Karel V. (f J55,0-) (2) Hoe deze Grote Houtpoort er uit heeft gezien weten wij niet. Zij is in 1590 gesloopt en vervangen door een nieuwe, die op haar beurt in 1824 is afgebroken. (3) Deze burgemeesterskamer bevond zich waarschijnlijk wel ter plaat se van de huidige burgemeesterskamer, nl. aan de voorzijde van den noordelijken vleugel van het stadhuis, maar kan toch niet dezelfde zijn, daar deze vleugel van het stadhuis in 1630 geheel is verbouwd. (4) Alle volgende posten, tot de laatste, zijn onderdelen van deze post. (5) Mastecot, massicot: een duurzame gele verfstof, bereid uit lood- oxyde. (6) Het is echter ook mogelijk, dat de Prins gelogeerd heeft bij de St. Jansheren, bij wie de graven van Holland, als zij te Haarlem vertoef den, gewoonlijk hun intrek namen of bij de Lazaristen, waar prins Karel bij zijn inhuldiging te Haarlem in 1515 had vertoefd, of in een ander klooster.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 87