- 67 - dige werken uit de I7de en 18de eeuw, bijeengebracht door Prof. Dr J. Bosscha. De boeken zijn te raadplegen in de bibliotheek van Teyler's Stichting, Spaarne 16, op elke werkdag, behalve 's Maandags van 14—17 uur. RIJKSARCHIEF IN NOORDHOLLAND Gevestigd Ceciliasteeg 12, hoek Jansstraat. Geopend op alle werkdagen van 9 tot 17 uur; des Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. Aldaar tevens te raadplegen de provinciale verzameling van kaarten en platen betrekking hebbende op de plaats beschrijving en historie van Noordholland, terwijl ook de bibliotheek van het archief daarop gespecialiseerd is. POLDER- EN MACHINEMUSEUM CRUQUIUS Gevestigd in de Cruquius, het in 1933 buiten dienst op stelde stoomgemaal tegenover de Spaarnemond bij Heem stede. J Onderwerp. Algemeen overzicht en historische ontwikke ling van het Nederlandse polderwezen en de daarbij toege paste bemalingswerktuigen. Voornaamste tentoongestelde voorwerpen. Grote natte reliëfkaart Nederland beneden de zeespiegel' (met demon stratie). Modellen van wind- en watermolens. WAir-balans- machine, overgebracht uit Arkel, de oudste in ons land be houden gebleven stoommachine (John Cockerill 1826). De oorspronkelijke CRUQUius-machine, de grootste Cornwall- stoompomp ter wereld (Harvey Co. 1849). Oude prenten en landkaarten. Maquettes van sluitgaten Schouwen-Duive- land 1953. Schema s van moderne werkwijzen en constructies. Adres. Museum en bijbehorend Theehuis: Cruquiusdijk 27 en 32, Vijfhuizen (Haarlemmermeer) telefoon K 2548-267. Dagelijks geopend van 9 tot 5 uur, 's Zondags van 10 tot 5 uur. Entree volwassenen 25 ct, kinderen 15 ct., rondleiding en demonstratie gratis. Parkeergelegenheid, aanlegsteiger voor kleine boten. Autobus N.V. Maarse en Kroon van Kennemer- plein: halfuurdienst Haarlem-Hoofddorp-Aalsmeer-Utrecht.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 101