- 6 - haesie aan die adressen, welke dit rampzalig plan willen verijdelen. Door de N.C.R.V. daartoe in staat gesteld, hield Mejuf frouw Kurtz op 12 Augustus een vraaggesprek over de Haar lemse Hofjes, een propaganda, welke ongetwijfeld velen tot een bezoek aan deze nuttige en schilderachtige instellingen heeft gebracht. De heer J. M. Vercruysse stelde samen de geschiedenis van Haarlem in verhalen voor de jeugd onder de titel: 'Op en om 't Sand'. Daarin wordt de leerstof behandeld behorende bij het leerplan voor de lagere Scholen te Haarlem over de speci fiek Haarlemse feiten in de Vaderlandse geschiedenis. Het bestuur heeft dit boekje zeer gunstig beoordeeld en hoopt met de schrijver, dat het bij het onderwijs zal worden inge voerd. Zodoende zal de stad meer bekendheid verkrijgen bij de jeugdige inwoners van thans, de volwassenen van later. Reeds vele scholen kennen dergelijk onderricht, maar dan facultatief. Dit jaar was op de Koningin Wilhelmina School een prijsvraag uitgeschreven onder de leerlingen onder het motto: 'Ken je Haarlem?'. De winnaar ontving van ons als beloning een exemplaar van de Beknopte geschiedenis van Haarlem. Een vooraanstaande Amerikaan op het gebied der volks gezondheid, die een wandeling door Haarlem wenste te maken en die woningtoestanden van weleer wenste te aan schouwen, maakte deze rondgang met zijn gastheer-arts op aanwijzingen onzerzijds verstrekt. Zo was er weer leven genoeg in onze vereniging gedurende 1954, al wordt in dit verslag slechts het belangrijkste en het meest sprekende opgesomd. De Hoofdwacht was een zorgen kind, maar daarnaast vervult ons de stadsopsclrik met zorgen. Elk jaar meent men de stad te moeten optuigen met min of meer geslaagde verlichting, waarvan die der oude gebouwen door onopvallende schijnwerpers geslaagd mag worden ge noemd. De overige toegepaste middelen ontsieren overdag het stadsbeeld in sterke mate en men kan zich terecht afvragen of het wenselijk is aan de niet-inwoners een stad te tonen, welke haar eigen sfeer schuil doet gaan onder onpersoonlijke electrische lampen, visgraten en feestmutsen. Komt daarvoor de bezoeker naar Haarlem? Is het juist, de blik uit de stad op de alom bekende en gewaardeerde Haarlemmer Hout te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 16