Mgr. JACOBUS JOANNES HENNEMAN Monseigneur Jacobus Joannes Henneman was in Haarlem geen in het oog lopende figuur. Hij leefde en werkte enigs zins teruggetrokken in de te grote stilte van het Bisschoppe lijk Museum in de Jansstraat, waarvan hij conservator was. Maar wie op hem lette kon hem zien zoals hij in werkelijk heid was: een fijngeestig, hartelijk mens met liefde voor zijn werk, maar angstvallig en geremd. Ik heb twee beelden van zijn persoon voor ogen, in een flits ooit gezien, maar onvergetelijk. Eens zag ik hem komen om de winderige hoek Jansstraat-Riviervismarkt, met zijn lange, fragiele, gestalte schuin wegwaaiend naar de huizenrij: een schuwe vogel vol onzekerheid. Maar een andere keer zag ik hem vif en blij lopen door een zomerse laan nabij Den Hout. Hij ademde vrij en was zich zelf: hij bad, zoals later in een zijdelingse opmerking in een zijdelings gesprek bleek. Die twee beelden acht ik symbolisch voor de gehele mens in zijn aandoenlijke ambivalentie. Mgr Henneman was geboortig uit Alkmaar, werd in 1921 tot priester gewijd na zijn studies op de beide seminaria te hebben volbracht en begon zijn priesterlijke werkzaamheid als kapelaan, eerst te Overschie, daarna in Den Haag. In 1924 werd hij geroepen tot het leraarschap aan het klein seminarie 'Hageveld' te Heemstede; nadien doceerde liij tot 1942 zijn lievelingsvak, (kerkelijke) geschiedenis, aan het groot semi narie te Warmond. Intussen was hij in 1938 benoemd tot conservator van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Zo wel tijdens zijn Warmondse periode als tijdens zijn rectoraat aan het Elisabethsgesticht te Amsterdam (van 1942 tot 1947) moest hij zijn conservatorschap als een neventaak uitoefenen. Eerst in 1947, toen hij benoemd werd tot archivaris van het bisdom, kon hij zijn intrek nemen in het Museum, teneinde daar de twee taken te vervullen, die in het verleden bij tra ditie in stede van bij toeval in één hand hadden gelegen. Bij zijn werk kon hij steunen op zijn historische eruditie en zijn in de loop der jaren gegroeide kennis van religieuze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 21