JOHANNA QUIRINA VAN REGTERENALTENA 11 Juni 1875-17 Maart 1954 Johanna Quirina van Regteren Altena werd op 11 Juni 1875 te Amsterdam geboren uit het huwelijk van Mr I. Q. van Regteren Altena en Gerardina Maria Jonker. Stam mend uit een cultureel geslacht waaraan ons vaderland kun stenaars en intellectuelen van erkende betekenis dankt, heeft zij de fijne zin voor beschaving en schoonheid en de voor name levenshouding meegekregen. In 1899 verhuisde de familie naar Apeldoorn. Dit was geen geschikte plaats voor Johanna. Zij kon daar haar vleugels niet wijd genoeg uit spreiden en zij trok naar Haarlem, waar zij op de School voor Kunstnijverheid zeer veel leerde van de lessen van Chris Lebeau. Zij was steeds vervuld van nieuwe plannen en in 1921 stichtte zij de 'Kerkuil' in een van de mooie huisjes onder de St Bavo te Haarlem. Toen de ruimte daar te klein bleek te zijn, betrok zij in 1936 het statige patriciërshuis op de Nieuwe Gracht 23. Hier werd een eigen aparte sfeer ge schapen, die zich kenmerkte door een aangeboren distinctie en uiterst verfijnd gevoel voor kleur en lijnen. In dit huis was beneden het zaaltje gelegen, met daaraangrenzend de stille binnenplaats vol inheemse en uitheemse bloemen en planten. Daar woonde zij en daar werden ook haar mooie, selecte exposities gehouden. We kunnen het het eerste cul turele centrum van Haarlem noemen. Daar werden lezingen en voordrachten gehouden en concerten gegeven. 'De Kerk uil' had vele vrienden. Een verdieping hoger bevonden zich de toonkamers en daar was tevens haar werkkamer, terwijl boven in het gemoderniseerde huis, de ateliers waren, waar haar jeugdige leerlingen de sierlijke en originele ontwerpen, voor doelmatige voorwerpen voor dagelijks gebruik van J. Q. van Regteren Altena, onder leiding van Mej. van den Berg, uitvoerden. Mej. van Regteren Altena reisde veel en graag. Zij genoot van kunst (vooral Frankrijk) en van natuurschoon. Baanbrekend werk heeft Johanna Q. van Regteren Altena verricht op het gebied van sierkunst, toegepaste kunst-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 25