- 14 - Een uitgebreid en voornaam arbeidsterrein lag in Haarlem voor hem open. Zijn verantwoordelijke positie was hij zich volkomen bewust. Vele goed-willende leken wist hij aan te trekken, om mede uit te voeren wat hij als priester moeilijk aheen zou kunnen doen. Bij de algemene stroomversnelling in het openbare katholieke leven beschouwde deken Kuil man de leek niet uitsluitend als object van zielzorg, maar tevens als subject van apostolaat. Hij ijverde op alle terreinen van het openbare katholieke leven, üe R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, de cultu rele vorming en het onderwijs in al zijn geledingen, onder vonden zijn aandacht en sympathie, zelfs in die mate dat hij menige vereniging - kennelijk meer in liefde dan in rechte - als zijn vereniging beschouwde. Als Bisschoppelijk Com missaris van het St. Jacobs Godshuis en van Delftweide sti muleerde hij rusteloos de pogingen om het leven der bejaar den veilig te stellen, opdat God bij hen zou blijven als het avond werd. Zijn initiatieven tot oprichting van een R.K. Schoolraad en van een Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum heeft hij niet meer verwezenlijkt gezien: zonder benefice van inventaris heeft zijn opvolger Kuilmans nalaten schap ten deze aanvaard. Sinds enige tijd sloopte een medogenloze kwaal zijn lichaam. In volkomen overgave berustte hij in de zekerheid dat zijn einde nabij was. Met glimlachende blijmoedigheid ondernam hij zijn laatste tocht door zijn parochie, om (af- scheids) bezoeken af te leggen aan al zijn zieke parochianen, korte tijd voor de dag, waarop hij zelf als zieke moest opge nomen worden in de Mariastichting. De laatste étappe van zijn reis naar het graf was begonnen. In de Mariastichting overleed hij op 20 Maart 1954. Dank bare vrienden en parochianen hebben deken Kuilman op 23 5* a-v- 'Iet liturgisch geleide gegeven naar het eeuwig verblijf van zijn Schepper. H. W. M. van Os

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 30