W. J. H. MULIER 1865-1954 Op 12 April 1954 stierf in's Gravenhage Pim Mulier, een der merkwaardigste en meest begenadigde mensen, die Haar lem van 1867 tot 1895 onder haar inwoners heeft mogen tellen. Een volledige biografie zou ver de mij toegemeten ruimte overschrijden, zo niet een geheel jaarboekje in beslag nemen. Trouwens, in ons Jaarboek van Haarlem dient vooral van de vele facetten, die Mulier's leven en werken ons bieden, die van Mulier als Haarlemmer naar voren worden geschoven. Laten wij evenwel eerst in vogelvlucht zijn levensloop nagaan. Mulier kwam in 1867 als tweejarig zoontje van Mr T. Mulier uit Friesland in Haarlem en bracht zijn jongens jaren door in de patriciërsbehuizing Nieuwe Gracht no. 7, uitvoerig beschreven in ons jaarboekje 1950 (het huis van Barnaart). Van 1892 af schreef bij boeken over sport, organi seerde sportbetogingen, tentoonstellingen, interesseerde zich voor de viskwekerij en propageerde bij officiële instanties de lichamelijke opvoeding. In 1895 vertrok hij uit Haarlem en in 1899 brachten zijn journalistieke talenten hem naar Nederlands-Indië. OoL daar, naast zijn werk, rusteloze arbeid (oprichting van een vrijwilligerscorps, brochures over ar beidstoestanden op Sumatra, studiereizen naar Brits-Indië, Burmah, Siam enz.) In ons land 1908 teruggekeerd be moeiingen met oprichten van sportbonden, propaganda voor lichamelijke opvoeding bij het onderwijs, medische sportkeuring, sportverbreiding onder alle volksklassen. Geen wonder, dat Mulier naderhand Erevoorzitter werd van de meest uiteenlopende sportbonden, in welke hij tot het einde zijns levens voortdurend belang bleef stellen, en dat de waardering van overheidswege niet uitbleef. Na de twintiger jaren werd hij iets rustiger, verrichtte nog journalistieke arbeid (thans meer essays en schetsen), schreef enkele lit teraire werkjes, doch genoot in de eerste plaats van een uiterst gelukkig huwelijksleven met een vrouw, die hem geheel begreep. Vooral in zijn vacanties doorgebracht in de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 33