JAN CORNELIS MOL 17 October 1891—10 October 1954 Jan Cornelis Mol werd op 17 October 1891 te Venhuizen geboren. Zijn ouders hadden aldaar een fruitkwekersbedrijf en het lag dan ook in de bedoeling dat hij in dit bedrijf zijn vader zou opvolgen. Maar reeds spoedig ontwikkelde zich in de jonge Mol een bijzondere voorliefde voor werk, dat door exacte en metho dische wijze van aanpakken zou leiden tot van te voren te bepalen resultaten. Deze eigenschap was een gevolg van zijn aanleg, een aanleg die een neiging vertoonde naar een weten schappelijke behandeling van de vraagstukken, die zich bij zijn werk voordeden. Zelf heeft hij mij eens verteld: 'Tegen het werk in de boom gaard als zodanig had ik niets. Fruit kweken, vooral goed fruit kweken is een vak, waarin veel te experimenteren valt en dat dus op zichzelf interessant genoeg is. Maar je bent daar bij afhankelijk van zoveel factoren, vooral t.a.v. het weer, dat de uitkomst van al je moeite nooit vooruit te berekenen is. Daarom heb ik mij reeds als jongen voorgenomen een vak te kiezen, waarvan ik alle factoren in de hand zou hebben.' Hierbij kwam een andere kenmerkende eigenschap van Mol reeds om de hoek kijken, n.l. zijn grote voorliefde voor het experiment. Toen hij als 16-jarige begon te fotograferen volgden na de gebruikelijke opnamen van bedrijf en familie, dorp en dorps genoten al spoedig foto's, die van een grotere ambitie ge tuigden. Na de HBS te Enkhuizen en een handelsopleiding aan vaardde Mol de functie van directeur van een groente- en fruitveiling. Hij begon de producten van West-Friesland, die op de veiling werden aangevoerd, te fotograferen en hij deed dat op dusdanige wijze, dat hij reeds spoedig de aan dacht trok van de vakpers. In 1920 benoemde Adriaan Boer, de bekende uitgever van tijdschriften en boeken op het ge bied van de fotografie, hem tot directeur van de Mij Focus te Bloemendaal.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 48