- 25 - In 1923 zag Mol de microscopische films van Professor Siedentopf uit Jena. Deze waren voor hem een openbaring, want zelf had hij grote belangstelling voor microscopie. Na een bezoek aan Prof. Siedentopf en daarna aan Dr Comman- don van de Sorbonne te Parijs besloot hij zelf micro-opnamen te gaan maken. Zijn uitgebreide fotografische kennis en zijn typische aan leg voor het experiment hadden tot gevolg, dat hij reeds in die jaren (1925-1926) door toepassing van een fotografische kunstgreep resultaten bereikte, die eerst kortgeleden door de fase-contrast microscopie werden overtroffen. Zijn eerste grote microscopische film was getiteld: 'Antho- nie van Leeuwenhoek'. Over deze bekende Nederlander, ontdekker van de wereld van de levende micro-organismen, maakte hij een film die ook thans nog in Amerika als een standaardwerk op dit gebied wordt beschouwd. Daarna ontstond in opdracht van het N ederlandsche Roode Kruis de 'Malariafilm' waarin voor het eerst de gehele ont wikkeling van de malariaparasiet en van de malariamug, de anopheles, werd gefilmd. Mol begon tevens aan zijn serie films, getiteld: 'Wonderen der Natuur' waarin hij zijn publiek (hij hield in die jaren honderden lezingen) een ongekende wereld voortoverde. Vele ouderen in den lande zullen dankbare herinneringen bewaren aan de uren met hem doorgebracht bij 'Zwerftochten door een Waterdruppel', 'Ons Bloed', 'Het Wonder der Bloe men' en 'Kristallen'. Want niet alleen de microscopische wereld had Mols veel zijdige belangstelling; alles wat leefde in de natuur, alles wat bewoog of groeide bestudeerde hij met het onuitputtelijke geduld van de onderzoeker. Overal trachtte hij tot de kern der dingen door te dringen door speciale hulpmiddelen, die de film hem bood. Om de groei en de bewegingen der planten en bloemen te kunnen filmen ontwierp en bouwde hij een speciale in stallatie die het hem mogelijk maakte een groei van weken weer te geven in enkele seconden. Tegenwoordig zijn dergelijke films vrij algemeen bekend. Mol was ook op dit gebied een pionier. In 1928, toen de filmliga-gedachte ontstond, de beweging,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 51