- 26 - die de film als kunst voorstond, trok hij de aandacht met zijn opnamen van de groei van microscopische kristallen, waar door Mol, zonder dit zo te bedoelen, tot de makers van 'absolute' films werd gerekend. In die jaren koos hij zich tot medewerker Christian Pointl om hem als cameraman ter zijde te staan. Zijn 'Bureau voor Wetenschappelijke Cinematografie' bood hem echter onvoldoende mogelijkheden. Met de hulp van bekende Haarlemmers en Bloemendalers, zoals de heren Stoop, Droste, Tideman, Burdet, Thijsse en Tillema richtte hij in 1928 de N.V. Multifilm op. De N.V. werd voorlopig gevestigd in het gebouw van de inmiddels geliquideerde 'Hollandia Film' aan het Spaarne om in 1932 in het Kenaupark een eigen gebouw te betrekken. Ik heb al enige malen opgemerkt, dat Mol het experi menteren in het bloed stak. Toen de geluidsfilm haar intrede deed ontwierp hij een eigen geluidssysteem dat, hoe zou het anders kunnen, wat het optische gedeelte betrof het micro scoop tot grondslag had. En dit geluidssysteem overtrof in kwaliteit, zoals alles wat Mol ondernam, in die dagen de bestaande systemen! In 1939 vertrok Mol naar het toenmalig Nederlands Indië om een grote kleurenfilm te vervaardigen over deze Archipel in opdracht van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Door het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd zijn terug keer naar Nederland verhinderd. Daarom stichtte hij in 1940 in combinatie met de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd en met Radio Holland in Batavia een filmbedrijf onder de naam: Multifilm-Batavia (in het gebouw van het opgeheven bedrijf Anifilm.) Gedurende de Japanse bezetting van Indonesië geraakte Mol in de kampen waar hij het zeer zwaar te verduren heeft gehad. In 1945 bij de bevrijding gaven de behandelende ge neesheren hem nog twee weken te leven. Gelukkig slaagden zij er in hem met een aantal bloedtransfusies te redden en reeds spoedig daarna zond de Nederlands-Indische Regering hem naar Australië met de taak het inmiddels aldaar opge richte Regeringsfilmbedrijf naar Batavia over te brengen. Dit bedrijf werd ondergebracht in het gedurende zijn af wezigheid in Australië inmiddels door Mannus Franken her opende Multifilm-Batavia.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 52