- 27 - In samenwerking met Mannus Franken produceerde hij het wekelijks filmjournaal 'Wordende Wereld' waarvan tot de Souvereiniteits-overdracht 163 afleveringen ontstonden. Bovendien produceerde hij met succes een tiental Maleise speelfilms. Bij de Souvereiniteits-overdracht werd Multifilm- Batavia geliquideerd en zo keerde Mol eind 1949 na een af wezigheid van bijna 11 jaar naar Nederland terug om op nieuw zijn krachten te wijden aan Multifilm-Haarlem. Want nog steeds was Mol de werkzame, nimmer rustende figuur, wiens geest altijd vol was van nieuwe plannen, nieuwe expe rimenten. Hij was een vraagbaak voor iedereen op zijn gebied. Zijn kennis en belezenheid, zijn geheugen en zijn inzicht waren zeer bijzonder. Zijn beminnelijkheid maakte het voor een ieder een genoegen om bij hem te rade te gaan. Maar helaas had zijn gestel te veel geleden van het kampleven in de Jappenkampen. Lichamelijk is hij deze periode niet meer te boven gekomen. Het 25-jarig jubileum van Multifilm, 'zijn Multifilm, in October 1953 heeft hij nog willen en kunnen meemaken of schoon zijn gezondheid reeds te wensen overliet. Helaas trad in het volgende jaar geen verbetering op. Mol heeft in dat jaar veel geleden. Een leed, dat hij moedig en geduldig heelt gedragen. Op 10 October 1954 kwam voor hem het einde. Voor ons, die achterblijven betekent dit het verlies van een Vriend en Raadsman, die niet te vervangen is. Ons land en onze stad verliezen in hem een film-pionier, die in alle eenvoud en bescheidenheid internationale bekend heid heeft verworven zonder daar ooit enige ophef van te hebben gemaakt. Laten wij hem ons tot voorbeeld nemen. E. J. Verschueren

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 53