OVERVEENSCHE HERINNERINGEN Op herhaald verzoek om oude toestanden en gebruiken van Overveen op papier te zetten, ben ik na lang geaarzeld te hebben besloten de pen op te nemen om naar best ver mogen, volgens eigen indrukken uit mijn kinderjaren, en volgens overleveringen van hen, die mij zijn voorgegaan, deze zoo getrouw mogelijk weer te geven. Ik begin dan ruim 65 jaar geleden mijn dorp vanaf den Zijlweg te betreden. Toen begon Overveen bij den ouden grenspaal, welke stond ter hoogte waar de tegenwoordige Julianalaan op dien weg uitkomt. Daar in den ouden tijd niet alleen Haarlem, maar ook Overveen de bakermat geweest is van de hyacinthenteelt, had men aan beide zijden van den Zijlweg bloembollenvelden met eenvoudige behuizingen, die den stempel droegen van vooruitgang en welvaart. Links kom ik aan een gedeelte van den Zijlweg, waaraan een breede sloot is, welke uitmondt in de Brouwersvaart. Op dit punt, dat met het oude huisje nu nog intact is, woonde Schipper Vogel, die beurtschipper was op Amsterdam. Weke lijks voer hij heen en weer; dat was destijds de eenige verbinding voor Overveen met Amsterdam om goederen mede te geven. Bij terugkomst loste hij zijn schip aan de losplaats bij de hooge brug tegenover de werkplaats van de firma De Waal Malefijt. Toen door de spoorlijn Haarlem— Zandvoort een andere verbinding tot stand kwam, is de beurt schipperij langzamerhand opgehouden. Vanaf het huisje van Schipper Vogel tot het oude huis 'Bijdorp' noemde men dit gedeelte van den Zijlweg 'het Dijkje', 't was bebouwd met woningen van landelijk type, zooals er nu nog twee gevonden worden, n.l. van Veen 8c Hagen en het aangrenzende perceel. Deze werden alle bewoond door kweekers, renteniers en het laatste huis voor Bijdorp door de firma F. van Velsen, Florist. Na Bijdorp volgde een stuk bloembollengrond, toebe- hoorende aan de familie H. Roozen en dan kwam men aan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 54