- 30 - 't ware onder een poort van loover het tweede gedeelte van het oude dorp binnen, gevormd door de lindenhaag, welke zich rechts van den weg bevond en de prachtige linden, die in den tuin stonden van mijn grootvaders huis aan de over zijde. De boomen aan den rechterkant van den weg hebben door het aanleggen van de electrische tramleiding grooten- deels het veld moeten ruimen, slechts enkele bleven tot heden gespaard. Tusschen de werkplaats der firma Rijnierse (thans pakhuis) en de oude bakkerij van Van den Berg nu Tulle- naar stond de herberg 'Het bruine paard' met uithang bord; vervolgens de slagerij, eveneens met ouden gevel; daar na de stalhouderij en ten slotte het welbekende hotel Van Ouds het Raadhuis, ook nog in ouden toestand. Stalhouder was G. Rijnierse, de toenmalige logementhouder in Van Ouds het Raadhuis. De stalhouderij ging in later jaren aan Bredemeijer over, die na verloop van tijd het woonhuis aan den overkant betrok. Op het terrein achter het hotel lag geheel ingesloten het kleine boerderijtje van Ko Looman, dat uitkwam op het Zandvoorterpad. Aan de rechterzijde van den Zijlweg, voorbij Tetterode, ligt het woonhuis der familie Rijnierse. In 1793 vestigde mijn overgrootvader Sijmen Rijnierse zich in dat perceel, nadat hij het aldaar reeds gevestigd timmermansbedrijf van Willibrordus van Horstock had overgenomen en welk be drijf daar tot heden nog onder denzelfden naam wordt voort gezet. Het volgend huis nu winkelhuis van de familie Lin deman was toen particuliere woning, terwijl ernaast (de tegenwoordige bloemenwinkel van Barnhoorn) de veearts J. Rijnierse woonde, toen deze rustend was. Voorheen woon de hij op de boerderij Buitentwist aan den Bloemendaalsche- weg. Het dan volgend huis was evenals nu kruidenierszaak, thans gedreven door Van Wijk en voorheen door Verdonk. Aan het einde van den weg lag dan het woonhuis van den stalhouder Bredemeijer. Op zijde hiervan, dus aan den kant van den z.g. Overtuin van het hotel het Raadhuis, stond de dorpspomp, die om zijn goed drinkwater tot ver in den om trek bekend was. Velen kwamen daar dan ook drinkwater halen. Tal van huizen in de dorpsbuurt hadden stoepen met hekjes en banken ervoor, waar de bewoners op mooie zomer avonden plachten te zitten. Dit gedeelte van Overveen met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 56