- 31 - zijn mooie oude geveltjes, waarvan er nu nog slechts enkele over zijn, was wel bijzonder aantrekkelijk. Zoo kom ik dan aan het oude raadhuis met klokken torentje. In het raadhuis was ook de politiepost onderge bracht, het gaf tevens toegang tot de bijzondere school voor lager en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, bestuurd door de Dames Loomeijer. Deze schoollokalen waren vóór 1875 in gebruik als openbare lagere school, waarvan aan het hoofd stond de heer Van der Stok, die als zoodanig zijn 25- jarig jubileum heeft gevierd. Zijn voorganger was Meester Retel, die als zéér opvoedkundig man bekend stond. Hij maakte bij het onderwijs geven veelvuldig gebruik van spreekwoorden en leerde de kinderen het alphabet aan de hand van het 'A.B.C. der plichten': A1 wat kwaad is, moet gij mijden Bidden zult ge te allen tijde Ciert U met geen ijdel kleed Doet Uw naaste nimmer leed Fert hen, die iets goeds U leeren Feestgang moet geen schoolgang weren God zij bovenal bemind Hebt geen booswicht tot Uw vrind In 't Evangelie zult gij lezen Rwaad doen moet Uw lust niet wezen Leert het goede steeds betrachten Maakt dat ieder U zal achten iVedrig moet gij zijn in 't spreken Onrecht doet zich altijd wreken Prijst of laakt Uzelve niet Fecht doen geeft ons nooit verdriet Spreekt waar 't past, leert tijdig zwijgen Tracht een goeden naam te krijgen Dit geen taal, die God onteert Fliedt hem, die lichtvaardig zweert Wreekt U niet, maar wilt vergeven Zóó zult gij gelukkig leven. De school bestond uit twee lokalen beneden en één lokaal boven en grensde aan het kerkhof en ook aan de achterzijde aan het raadhuis. Aan hygiëne stelde men in dien tijd geen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 57