ziet de prachtige equipages met raspaarden bespannen pas- seeren, koetsier en palfrenier gekleed in hun deftige livrei. De stedelingen komen ook naar buiten om van het voor jaar te genieten. Jong en oud trekken naar de aloude uit spanning Kraantje Lek of naar de Brouwerskolk om er ont spanning en vertier te vinden. Des Zondags onderneemt de Haarlemsche burgerij haar geliefkoosde wandeling langs den Zijlweg naar Overveen om in Hotel Van Ouds het Raadhuis haar kopje thee te drinken, of met de omnibus van Maas door te gaan naar Bloemendaal. Aan het begin van den Bloemendaalscheweg, welke één der schoonste wegen in onze gemeente genoemd kon worden, lag aan de Westzijde de buitenplaats Belvédère. Het oude heerenhuis met colonnade aan den voorgevel stond op den heuvel aan den weg en gaf aan deze buitenplaats een deftig cachet. In de vorige eeuw werd Belvédère bewoond door de fa milie Pluym, later door de familie Bicker, tot het ten slotte door den heer Willem Borski Jr. werd aangekocht. Tegen woordige eigenaar is de heer Smidt van Gelder. Door de buitenplaats liep destijds een weg, waarvan de in gang was naast de buitenplaats tusschen de huisjes met de roode luiken en het eerste inrijhek en eindigde in de duinen op het Visscherspad. De weg werd naar den toenmaligen eigenaar 'de Pluymlaan' geheeten. In later jaren werd deze weg door den eigenaar van Belvédère afgesloten, zoodat een korte laan overbleef, die op de buitenplaats doodliep en in den volksmond 'de frikkedillebuurt' genoemd werd. Weer later is ook dit gedeelte afgesloten en hiermede verdween ook de frikkedillebuurt. Achter in die buurt stonden een paar huisjes, waarin Tijs van Buggenum en Dirk Stiphout woonden. Stiphout, in dienst van de firma Rijnierse, verrichtte bijna uitsluitend werk zaamheden aan de rasterwerken der buitenplaatsen en kreeg daardoor den bijnaam van 'rasterkoning'. Over Belvédère bevond zich een weide, die eertijds toe behoorde aan P. Rijnierse, den bewoner van perceel Zijlweg 11. Dit weiland werd van hem door de familie Pluym aan gekocht om het vrije uitzicht voor Belvédère te behouden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 59