De poort van perceel Zijlweg 11 gaf toegang tot den z.g. not- weg naar het weiland, omdat dit aan den Bloemendaalsche- weg een hoogen dijk had en daarom niet toegankelijk was. De wei werd later wel het 'ezelweitje' genoemd, omdat de ezel van Frank en Jan Bijleveld er graasde.l) Het beest liep tot groot vermaak der Overveensche jeugd soms geheel zonder geleide van de wei door den notweg en het dorp naar Bel védère terug. In later jaren kreeg de wei nóg een andere be naming, n.l. 'de kuil' en werd een gedeelte ervan ingenomen door het gebouwtje van Publieke Werken. Met de omstreeks 1938 gevolgde bebouwing van het weiland verdween het landelijke aanzien van dit gedeelte van 't oude dorp en ging tevens door de daarmede verband houdende slooping van het voormalige tolhuis en stalhouderij en het aan de overzijde gelegen Raadhuis een stukje Overveensche ge schiedenis verloren. Het hiervoor genoemde Visscherspad was een zandweg, ontstaan doordat de Zandvoortsche visschers met de visch- mand op den rug den kortsten weg zochten door de duinen naar Overveen om in Haarlem en omgeving hun visch te verkoopen. De eenige communicatie met Zandvoort was des tijds de nu nog bestaande Zandvoortsche straatweg. Voorbij Belvédère lag aan de rechterzijde van den Bloe- mendaalscheweg de bleekerij Vreugd en Berg van de familie Van Kessel. Een mooie lindenlaan gaf toegang tot de blee- kerswoning en het bedrijf. Op de terreinen dezer bleekerij staat nu Huize Duinrust. Aan de overzijde, even over den spoorwegovergang, waar nu het politiebureau zich bevindt, lag voorheen de gemeente school met hoofdonderwijzerswoning. Deze werden omstreeks 1875 in gebruik genomen, omdat schoollokalen en schoolhuis bij het Raadhuis niet meer voldeden. Hoofd dezer school was de reeds eerder genoemde heer Van der Stok. Hij werd op gevolgd door de heeren Leistikow en Hoekstra. Aan die school was vroeger een afdeeling voor uitgebreid lager onder wijs verbonden, ook werd er Fransch onderwezen en daarom wel de Fransche school genoemd. Hoofd dier school was de heer Mettau. (i) De familie Bijlevf.ld bewoonde toen Belvédère.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 60