- 35 - De tegenwoordige winkelbuurt over het postkantoor ge legen, had in vroeger jaren ook een geheel ander aanzien. Er stonden daar kleine huizen met oude gevels, waarvan zich in 't midden het boerenbedrijf van Van Leuven bevond met stal en hooiberg. Van Leuven bracht evenals Ko Looman 's morgens en 's avonds de melk in het dorp rond. De boerderij van Van Leuven maakte plaats voor het café Van ouds het Roomhuis. Tegenover de verder gelegen villa Djember stonden drie aaneengebouwde arbeiderswoningen in typisch oud-holland- schen stijl met boogramen en kruisvensters en verscholen in het lommer, die bekend waren als de hutZe behoorden aan Elswout en werden door arbeiders van het landgoed bewoond. Langs deze woningen liep een zandweggetje 'het hoogje' genaamd, dat uitliep in het tegenwoordige Kweek- duin en waaraan ook drie arbeidershuisjes lagen, eveneens aan Elswout toebehoorende. Tegenover het hoogje was een smalle laan, welke naar de diepte liep, grenzende aan het perceel van de familie Eldering en toegang gaf tot de bloem- bollengronden van Faase. Deze oude toestand is natuurlijk komen te vervallen door den aanleg van de verkeerswegen Julianalaan en Militairenweg, leidende naar den Zeeweg. Den Bloemendaalscheweg vervolgende, kwam men aan een bijzonder mooi gedeelte van Overveen. Deze oude weg was toen aan de Westzijde nog grootendeels onbebouwd. Het heuvelachtige terrein werd vroeger benut voor het bleeken van het garen der aan de overzijde van den weg gelegen groote garenbleekerijen van Bakels, Gehrels en Bijvoet, welke later in kleerbleekerijen zijn veranderd. Vanaf den weg had men een prachtig uitzicht op deze bleekerijen en over de tusschengelegen bollenlanden naar de stad Haarlem. Langs villa De Nagtegaal van de familie Kuinders, later Veltman, en voorbij de terreinen van het Anker een hek met opschrift van dien naam herinnerde aan de blauwsel- fabriek van Gogel, die daar stond toen bloembollen- velden van de firma Roozen van Meerbeeck, kom ik nu aan het buiten Bloemenheuvel, destijds bewoond door Mevrouw Douairière Staats Boonen, dat zulk een prachtig vrij uitzicht had naar Haarlem, om ten slotte te eindigen bij de buiten plaats Lindenheuvel. Het buiten, dat nu Overbeek heet, werd toen bewoond door Mejuffrouw Insinger, aan wie het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 63