- 36 - door den voormaligen eigenaar en bewoner, den heer David Borski, bij testamentaire beschikking met het noodige kapi taal onder vruchtgebruik werd nagelaten als erkenning voor de goede zorgen, die zij hem na den dood zijner echtgenoote had bewezen. In de buitenplaats stond een gedenkteeken van den stichter David van der Poorten. Ik kom weer op mijn schreden terug om nu een wandeling te maken vanaf het Raadhuis naar het meer zuidelijk gelegen gedeelte van het dorp, om ook daar van het natuurschoon te genieten. Voorbij het Raadhuis had men dan eerst het oude school huis, dat later tot politiebureau werd ingericht, vervolgens de veldwachterswoning van Schimkies, opgevolgd door De Vries, dan een dubbel gebouwtje, eenerzijds bestemd voor brandspuithuis en anderzijds als provoost. Naast dit ge bouwtje stond het hek van de oude algemeene begraafplaats. Aan den Korte Zijlweg, die vroeger Kerkweg werd genoemd, lag vóór de Hospesbrug het oude huis Vaart en Duin van den heer C. D. van der Vliet, vanwaar men een schitterend uit zicht had over bloembollenvelden op Haarlem met haar be roemde St. Bavokerk. Voor den z.g. viersprong stond het boerderijtje van Jeroen van Maris, dat zoo schilderachtig lag op de weide langs Vaart en Duin. De Hospesbrug, ook wel bekend als de hooge brug, gelegen over de Brouwersvaart, was destijds een smalle houten brug. Zij werd met de voormalige stallen van Vaart en Duin en de daarbij gelegen arbeiderswoningen afgebroken voor den aan leg van het Brouwerskolkpark en den daarheen voerenden grooten verkeersweg. Links van de brug voerde een laan, aan beide zijden met hooge boomen beplant, naar Schoonoord. In de oorlogsjaren 1940—1945 werden deze boomen wegens den brandstoffennood grootendeels geveld. Schoonoord was in de vorige eeuw een buitenplaatsje, dat bewoond werd door de familie Hodshon, later door de familie De Neufville, naar welke de laan ook Neufvillelaan (in den volksmond Novililaan) werd geheeten. Vanaf Schoonoord had men ook weer een schitterend uitzicht over bloemenvelden op Haar lem. In later jaren is dit perceel gekocht door de familie Bijvoet, die er langen tijd het bloembollenbedrijf heeft uit geoefend. Thans is dat gebied bij Haarlem ingelijfd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 64