- 37 - Rechtsaf op den viersprong was het oude Elswoutshoek gelegen, dat reeds in het laatst der 18e eeuw o.a. door Vincent van DER Vinne in teekening is gebracht. Eertijds werd het be woond door de familie Jan van der Vliet-Borski, daarna door Mejuffrouw Anne Ko van der Vliet en haar vader. Na haar dood is het buiten aan Elswout overgegaan en heeft het ver schillende huurders gehad, o.a. den burgemeester Jhr. A. Bas Backer. Vanaf den viersprong sla ik nu even rechtsaf naar den schilderachtigen Zanderijweg. De vaart langs dezen weg was vroeger zeer kort, maar is door verdere doorgraving der duinen aanmerkelijk verlengd. Het vrijgekomen zand werd met schuiten vervoerd en gebruikt voor ophooging van bouw terreinen of wel voor vermenging van bloembollengrond. De gronden langs de vaart gelegen, worden in hoofdzaak benut voor groententeelt, doch ook wel voor het kweeken van bloembollen. Aldaar het duintje opgaande, kwam men in het Middenduin bij de vroegere boerderij van de familie Van Roode. Om de boerderij was een weide, waar 's zomers het vee graasde. In den winter stond de wei onder water en werd bij vorst als schaatsenbaantje gebruikt, wel een bewijs hoe water rijk de duinen toen nog waren. Het boerenbedrijf is er sinds jaren verdwenen; de boerenwoning wordt thans nog als jacht opzienerswoning gebruikt. Terugkeerende tot mijn uitgangspunt bij den viersprong, ga ik nu naar de Ramplaan, in vroeger jaren een zandweg, waar men aan beide zijden 8 a 9 woningen aantrof, welker eigenaren allen het bloembollenbedrijf uitoefenden. Aan het einde van de laan bevindt zich over de Kerk nog een woning, die door de Erven Van der Vliet-Borski in ouden bouwtrant is teruggebracht. Omstreeks 1918 verrees op de terreinen rechts van de Ramplaan het woningcomplex Tuindorp, voor welks totstandkoming de heeren Dr Bornwater en Van Twisk zich zoozeer beijverd hadden. Links van de Ramplaan lagen de uitgestrekte bloembollenvelden van Rolland. Vanaf het einde der Ramplaan volg ik het pad door het weiland van Elswout, gestoffeerd met prachtig roodbont vee, behoorende bij de modelboerderij van voornoemd landgoed. Aan den Kwakel is een kruispunt, dat ook bereikt kan worden door de Elswoutslaan te nemen, die midden door het land goed loopt. Dit stuk heeft evenals trouwens het geheele

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 65