- 38 - landgoed Elswout sinds eeuwen niets aan natuurschoon verloren. Den weg verder gaande langs het huis van den Rent meester, komt men aan het inrijhek van Duinvliet, nu ook tot Elswout behoorende. Het was vroeger eveneens een bui tenplaats, doch het heerenhuis werd reeds jaren geleden ge sloopt. Daarna sla ik links af en kom bij den kwakel terug om nu de schilderachtige Marcelisvaart te volgen, die naar de Houtvaart leidt. Dit toch was een typisch landelijk gedeelte van de ge meente, langs deze vaart woonden enkele bloemisten, maar in hoofdzaak tuinders of wel groententelers. Ze laadden hun schuiten met frissche groenten voor den steiger van hun be drijf om ze op de Haarlemsche groentenmarkt te verkoopen. Het was een schoon en landelijk plekje met als achtergrond het gezicht op de bosschen van Elswout. Aan dit eenvoudige bedrijfsleven heeft het vandalisme van den oorlog een einde gemaakt; van opstal en bedrijfsgebouwen is niets meer te vinden. Ook dit gedeelte der gemeente is mèt de omgeving Ramplaan, Rolland en Duinvliet door annexatie in 1927 bij Haarlem gevoegd. Over het verkeer in de gemeente schreef ik reeds een enkel woord; ik noemde al den busdienst van Maas en den Bloe- mendaal—Overveen—Haarlem tram-omnibusdienst, maar belangrijker communicatie werd eerst tot stand gebracht in 1881 door den aanleg van de spoorlijn Haarlem—Overveen— Zandvoort, waartoe aan de heeren E. Kuinders c.s. concessie werd verleend. Hiervoor moesten de duinen worden door graven, wat een zéér interessant werk genoemd kon worden. Het waren de heeren Schram, die dit groote werk uitvoerden. Door deze verbinding kreeg Overveen meer bekendheid. Voornoemde heeren Schram kochten na den spoorwegaanleg het buitengoed De Rijp, dat zij in exploitatie brachten en waardoor het dorp Bloemendaal zijn eerste uitbreiding kreeg, nu bekend als het Bloemendaalsche Park. Wat betreft de openbare veiligheid in onze gemeente, deze kon men zeer gunstig noemen, daar er voor de uitgestrekte gemeente slechts twee veldwachters in functie waren, n.l. Deijs en Van der Lijke. Beiden zijn heel noodlottig om het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 66