- 39 - leven gekomen, Deijs werd op den stormachtigen Oudejaars avond van 1877 in Amsterdam onder een schoorsteen be dolven, terwijl Van der Lijke door stroopershand viel achter de terreinen van Hartelust te Bloemendaal. Zij werden op gevolgd door Van Daalen en Schimkies. De laatste werd na zijn pensionneering dorpsomroeper. Als nachtwaker deed Ko Prenen de ronde om de burgerij tegen diefstal te bevei ligen. Voor openbare verlichting was men natuurlijk op petro leum aangewezen, de taak Van lantaarnopsteker vervulde Jan Vogel, die daartoe 's avonds met zijn laddertje rondging. Wanneer het lichte maan was, werd verdere verlichting over bodig geacht. Slechts de hoofdwegen waren van lantaarns voorzien. Zeer typisch waren de groote bloembollenveilingen, welke in de maand April gehouden werden, wanneer de gewassen op het land in vollen bloei stonden. Dan kwamen er groote scharen kweekers om te koopen en als het veilen op één terrein was afgeloopen, verplaatste deze menschenmassa zich naar andere tuinen. Dat waren dikwijls dagen van groote drukte. Wanneer het middaguur daar was, werden er gratis broodjes met kaas en koffie aangeboden; ook liep er een man rond met een vaatje jenever en tabak met pijpen. Bloembollenkweekers zijn degenen, die het product op groote schaal kweeken om dit weer aan de bloemisten te ver- koopen. Bloemisten zijn zij, die op het buitenland handelen. Bijvoet, Van Velsen, Eldering en Roozen waren het die in dien tijd hier dit vak uitoefenden. Wellicht zult ge vragen, wat was de oorzaak dat dit eens zoo bloeiende bloembollenbedrijf zich geheel en al verplaatste naar de meer zuidelijk gelegen gemeenten? De voornaamste oorzaak hiervan was de uitbreiding der gemeente, waardoor veel eigenaren van bollengronden deze als bouwterrein aan exploitanten verkochten. Omtrent het dorpsleven onderling is nog veel te vermel den. Overveen had zijn eigen dorpsbestaan. Hoewel met Bloemendaal tot dezelfde gemeente behoorende, was het con tact tusschen de bewoners der beide dorpen niet groot te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 69