- 45 - gaan was, te mogen vernieuwen^). Op een figuratieve kaart van Thomas Thomaszoon van de omstreken van Haarlem uit het jaar 1590 komt ongeveer op de plaats van het tegenwoor dige Huis te Manpad een soort boerenwoning met schuur voor, groter dan de meeste boerenhuizen op deze kaart, maar geen kasteel gelijk Berckenrode. De kaart van Floris Baltha- sar van Berckenrode, vervaardigd tussen 1610 en 1615, ver toont wel twee kleine huizen op de hoek van de Herenweg en Manpadslaan, maar geen Huis te Manpad. Toch bestaat er een soort overlevering, dat het Huis te Manpad eerst een kasteeltje zou zijn geweest. F. Allan 5) meldt, dat op een kaart van Rijnland van Visscher van 1672 het Huis te Manpad als kasteel staat afgebeeld; Lud. Smidsö) spreekt over 'Amelen- stein, een klein doch cierlijk kasteeltjen of heerenhuys mid den in het bosch van Vianen', dat hij op 27 Juni 1706 be zichtigde. 'Het quam my voor als gelykende het Huys te Man pad buyten Haarlem, met een wyde gracht omvangen', gaat hij verder, maar vermoedelijk zegt hij dit alleen, doordat hij het Huis te Manpad eerst kort te voren, 25 Mei 1706, bezocht heeft. 'Met een beetje goede wil lijkt het inderdaad op het Manpad', schrijft Quirijn Halbertsma op 10 Januari 1954 aan zijn oom Cees van Lennep, nadat hij de afbeeldingen van beide huizen uit het begin der 18de eeuw vergeleken heeft, 'ik vermoed echter dat, wanneer Lud. Smids het huis in plaats van een maand later een jaar later gezien had, hem de enigszins vergezochte overeenkomst niet was opgevallen'. Bovendien noemt Smids elders in zijn boek (blz. 215) het Huis te Manpad een 'vernieuwd Heerenlandhuys buiten Haarlem bij de derde brugh van de Leidse Vaart' en geenszins overeen komend met het plaatje van Heiblok (waarop "t Huys te Mannenpad' inderdaad voorkomt als een kasteeltje). Wat de kaart van Rijnland betreft, door Allan genoemd, vermoedelijk bedoelt hij die uitgegeven door Nic. Visscher en opgedragen aan Joh. Hudde, die tussen 1672 en 1703 her haaldelijk burgemeester van Amsterdam was. Het is een ver kleining van de grote wandkaart van Rijnland van 1647 van Corn. Danckert, in 1687 vernieuwd door Romeyn de FIooghe, met enkele aanvullingen, doch op beide kaarten komt het Huis te Manpad weer voor als een aanzienlijk huis met oprij laan en omgeven door enige rijen bomen, maar niets wijst er op, dat het in die tijd een kasteel zou zijn geweest.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 75