Het is dus alleen op het bovengenoemde prentje, voor komend in een gedichtenbundeltje van Jacobus Heiblocq, getiteld 'Farrago Latino-Belgica of Mengelmoes van Latijn- sche en Duytsche gedichten, gepast op allerhande gelegent- heden en voorvallen' (Amsterdam, 1662), dat het Huis te Manpad als kasteel voorkomt. Dit prentje behoort bij een bruiloftsgedicht op het huwelijk van Jacobus Heiblocq zelf met Maria de Lange op 1 November (de eerste dag van de bloedtvliedende maent') 1650, vervaardigd door Job van Meek'ren. Jacobus Heiblocq 'sacri ministerii candidatus et literatae juventutis doctor publicus' was rector van de La tijnse School te Amsterdam; zijn bruid was de stiefdochter van Hendrik van der Kamp, de toenmalige bewoner van het Huis te Manpad. Job van Meeckeren verwerkt in dit gedicht 'Aen de Campse Heybloktreckers' allerlei zinspelingen op de namen van bruid en bruidegom, van de gastheer en zijn echtgenote, Hester du Pire, en van de gasten, die aan het Heiblok trekken op de LANGE-brug: Sie! de LANGE-brugh eens buygen, Wis, sy valt wel rad in duygen, Soo de Heiblok stijf neerparst Dit zien wij ook op het prentje weergegeven, terwijl daar op de achtergrond "t Huys te Mannepat' als kasteel met torens wordt afgebeeld: 't Huys te Manpadt wil mee vallen, Om te stutten heyt men wallen, Dat het niet uytspatten souw; Van de Kamp heeft 't aangenomen (Nu is Hester sonder schroomen) Dat het blijft een out gebouw Wij moeten hierbij in het oog houden, dat in een dergelijk gelegenheidsgedicht en dus ook op de daarbij behorende af beelding vaak sterk overdreven werd, zodat het niet vreemd zou zijn, indien men van een herenhuis een kasteel had ge maakt. De afbeelding bij Heiblocq klopt trouwens niet met een tekening van het Huis te Manpad, vervaardigd door de in het midden van de 17de eeuw werkende tekenaar A. van de Velde, welke op het Gemeente-archief van Haarlem be rust. Daarentegen komt het hierop afgebeelde huis overeen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 76