- 47 - met tekeningen van het Pluis te Manpad van A. Rademaker, in het bezit van Mr C. van Lennep te Heemstede, welke het huis van weerszijden weergeven. Het is dan een complex voorname, maar niet hoge gebouwen, voorzien van een klein torentje en door een haag en een gracht omgeven. De toegang leidt over een brug door een poortje. Ook op de hoek van de muur, die vermoedelijk het voorplein afsluit, staat een toren tje, zodat het geheel wel een kasteelachtige indruk maakt, al lijkt het niets op het kasteel bij Heibi.ocq. Enige overdrijving is ongetwijfeld ook te vinden in een ander gedicht in genoemde bundel (blz. 87), ditmaal van Jac. Heiblocq zelf en getiteld 'Lof van het Huis te Manpadt'. Wanneer hij zegt: Voor zulke gevels wijken zelf De plaatzen van bekende buuren; De toppen reiken aan 't gewelf Des Heemels, die de nijd verduuren. O binnenzaalen! hecht gebouwt En hoog en breed en lang en deftigh Van harde steen en duurzaam houwt, Hoe valt mijn zucht tot u zoo heftigh? moet men bedenken, dat hij nog in zijn verlovingstijd is en alles, wat zijn bruid betreft, in een bijzonder daglicht ziet. Uit hetzelfde gedicht blijkt bovendien, dat het gemaakt is kort vóór het tweede huwelijk van Van der Kamp, dat waar schijnlijk in dezelfde tijd als dat van zijn stiefdochter gesloten is, want in het gedicht 'Aen de Campse Heyblocktreckers' worden hij en Hester du Pire ook bruid en bruidegom ge noemd. Hoewel de juiste datum van hun huwelijk niet te vinden is in de Trouwboeken van Heemstede, daar deze eerst in 1663 aanvangen, is uit het huisarchief een aantekening bekend over huwelijkse voorwaarden tussen Hendrik Segersz. van der Kamp en Hester Dupire, weduwe van Cornells Mattheusz. Heuts, van 26 October 1650. De eerste transportacte, die van het Huis te Manpad te vinden is in de Transportregisters van Heemstede, welke eerst in 1628 aanvangen, is die van 22 Februari 1634, waarbij Pieter Woutersz. Vogelesanck, poorter van Haarlem, voor zich en zijn zoon Jan Pietersz. Vogelesanck overdraagt aan Pieter Cornelisz. Heuts, koopman te Amsterdam 7) 'seeckere

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 77