- 51 - reeds begrensd werd door lanen en sloten. Verkocht werd alles, wat aard- en nagelvast was, met uitzondering van de behangsels, zolder- en schoorsteenstukken. De plaats was, toen de heer Slicher hem kocht, in goede staat 'met keurigen moestuin, exquise boomgaard en een schoon hoog plantsoen van beuken, iepen en abeelen'. De nieuwe eigenaar heeft, blijkens daarvan overgeleverde bestekken en acquitten, vele verbeteringen aan de hofstede aangebracht, welke na zijn overlijden op 18 Januari 1722 door zijn weduwe Brigitte Johanna Rendorp zijn voortgezet. Bezien wij de afbeelding van het huis in 1723 met het onder schrift 'dit is 't voorstaande huis vernieuwt', welke tekening behoort bij de andere reeds genoemde in het bezit van Mr C. van Lennep, dan wijkt het gebouw wel sterk af van het voor gaande, zodat men eerder van een herbouwing kan spreken. Het is nu een groot rechthoekig huis geworden met schuin opgaand dak, voorzien van een balustrade en vier schoor stenen. De voorgevel heeft de hoofdingang in het midden over een hoge stoep, met aan weerszijden twee ramen; er zijn geen bijgebouwen meer, maar het is een statig, deftig 18de eeuws herenhuis geworden. De toegang over de gracht is thans echter slechts een eenvoudige ophaalbrug. De weduwe van Wigbold Slicher heeft de bezitting door haar tweede echtgenoot, Mr Jan Reaal, op 28 October 1730 laten transporteren aan Mr Dirk van der Meer, eveneens schepen van Amsterdam, die er 28.000,— voor betaalde. Deze was een aanzienlijk koopman in manufacturen, die handel dreef op Italië, de Levant en Curasao. Hij liet zijn nieuwe buitenplaats naar de smaak van de tijd verfraaien. Uit 1742 stamt een plattegrond hiervan van de hand van de tuinarchitect Adriaan Speelman dezelfde die ook de bui tenplaatsen Waterland en Hartelust ontwierp waaruit zijn latere ambtgenoot L. A. Springer een volledige beschrijving kon reconstrueren9). Naar de 18de eeuwse opvattingen was in alles symmetrie toegepast en vooral het terrein achter het huis, waar men over de tot een vijver uitgeschulpte slot gracht, die om het eiland van het herenhuis liep, een prachtig doorzicht had tot aan de Leidsevaart, was zuiver en streng symmetrisch verdeeld in broderiepartijen van diverse kleu ren, afgescheiden door buxuspalmhaagjes, totdat een dwars- laan dit terrein kruiste. Ten Westen hiervan concentreerde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 83