- 52 - zich alles op een diepe komvormige vijver, terwijl bij de Leid- sevaart door paden verdeelde bosjes waren te vinden. Dit gehele middenterrein was aan weerszijden afgesloten door beplantingen en hoge heggen, waarachter ten Zuiden de moestuin was gelegen, ten Noorden de oranjerie, die zelf weer op een open pleintje lag aan een vijvertje. Over de moestuin deelt Jacob van Lennep het volgende medelO): 'Voorts nog liet hij een groot stuk weiland, achter de stal gelegen, tot een moestuin aanleggen, met prachtige hekken, schuttingen, kassen, bakken en zware muren, een van welke laatste, volgens een nieuw stelsel, golvend gebouwd werd, ten einde zodoende de daartegen geplaatste vruchtboomen de zonnestralen beter zouden ontfangen'. Van der Meer maakte bovendien een dam van de Zuidzijde van de Manpadslaan om op zijn plaats te kunnen komen, waarvoor hij op 17 Maart 1732 toestemming verkreeg van de Hoogheemraden van Rijnland, 't Was hier, dat de twee iepenbomen geplant werden, welke later zó uitgroeiden, dat één der takken een boog over de weg vormde en aan de over zijde wortel in de grond schoot. Deze boom is door Jacob van Lennep beschreven in zijn 'Brinio' en viel eerst in de laatste wereldoorlog als slachtoffer van de iepziekte. Het gedeelte vóór het eiland aan de kant van de Herenweg beschreef hij als volgt: 'Op het uitgestrekte plein, tusschen den grooten weg en het eiland waar het huis op staat gelegen, liet hij linden plaat sen, en voorts aan de eene zijde een stal en koetshuis, aan de andere een tuinmanswoning bouwen, beide met het achterste gedeelte vierkant en aan de binnenzijde met een inwaardsche bocht versmald toeloopende, in welke bochten hij nissen plaatste, met het beeld van Apollo aan de eene, dat van Diana aan de andere zijde. Een mede holvormig ge bouwd menageriehuis werd door hem gesticht aan den kant der Manpadslaan'. Ook Van der Meer breidde de bezitting nog uit en wel met grond ten Oosten van de Herenweg tegenover het Huis te Manpad, waarvan hij een gedeelte, weiland, aankocht op 10 Augustus 1731, de andere partijen, veelal elzenbosjes, in 1731 en 1732 in erfpacht nam van Dirk van Lennep te Am sterdam, de eigenaar van de hofstede 'Meer en Berg' te Heem stede.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 84