- 54 - het ambt van Burgemeester. Zijn oudste zoon, Jacob Cornelis Sylvius van Lennep, werd eveneens Vroedschap en Schepen. Nadat Mr David zijn eerste vrouw in 1757 verloren had, hertrouwde hij in 1764 met Margaretha van Teylingen, die echter hetzelfde jaar reeds overleed. Het was voor zijn derde echtgenote, met wie hij op 28 Augustus 1767 was gehuwd, Maria Machteld van Sypesteyn, vrouwe van Moermont en Renesse deze heerlijkheid had zij van haar eerste man Pi eter van Schuylenburg geërfd dat Van Lennep de hof stede Huis te Manpad aankocht. De hofstede Groenendaal verkocht hij op 11 September van dat jaar op voordelige wijze. Alvorens het nieuwe buitenverblijf met zijn derde echt genote te betrekken, liet Van Lennep het voor 20.000,— opknappen en verfraaien; ook werd het huis aan de achter zijde met een derde vergroot. Het behangsel van de ruime middenzaal liet hij door de bekwame Jurriaan Andriessen met fraaie Arcadische landschappen beschilderen. Het eiland, waar het huis op stond, werd aan de zijkanten beplant met beukenhagen en van achteren met een sierlijk hekwerk afgesloten, dat echter in fraaiheid nog overtroffen werd door het monumentale hek aan de voorzijde. In het park werden naar de nieuwe smaak berceaux aangelegd en ter stoffering beelden, vazen, zonnewijzers enz. aangebracht. Afbeeldingen van de buitenplaats Huis te Manpad in zijn 18de eeuwse tooi, naar tekeningen van H. Keun, komen voor in 'Het leven van Mr. Jacob van Lennep' door M. F. van Lennep. Mr David van Lennep heeft echter niet lang van zijn nieuwe buitenplaats kunnen genieten, daar hij reeds in 1771 overleed. Bij acte van boedelscheiding van 5 Augustus van dat jaar werd de hofstede Huis te Manpad, strekkende van de Herenweg tot aan de Leidse Trekvaart, 'met de heren- huizinge, stallinge, koets- en tuinmanshuizingen en verdere woningen en getimmerten, alsook landerijen, bossen en ver dere bepotingen en beplantingen', toebedeeld aan de tweede zoon Mr Cornelis van Lennep. Mr Cornelis van Lennep was een echte liefhebber van het buitenleven en heeft zich dan ook op het Huis te Manpad recht thuis gevoeld. Hij had daar een uitgebreide menagerie, vooral gevogelte, waaronder vele zeldzame exemplaren. Zijn pluimgraaf Koert bewoonde het huis, genaamd de Capel, aan het eind van de Manpadslaan. Mr Cornelis verzamelde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 86