- 63 - waar tot in het begin der 18de eeuw met hun gezinnen wonen de arbeiders van Elswout Huybertsz van der Maes, Jan van Hecken, Casper van Huvzen en Jan Jacobsen, van wie de laatste twee in Maart 1723 zullen optreden als ge tuigen in de onverkwikkelijke procedure tussen de eigenaren van Elswout en Duinvliet over een riool of heul onder de Elswoutslaan vóór de poort van Elswout. Tenslotte blijkt men ook hier niet opgewassen tegen de hevige verstuivingen, mede veroorzaakt door het enorme aantal konijnen, en reeds vóór 1710 ligt bijna alles onder het zand bedolven. Het voeren van een zelfstandig bestaan is op de Volmeer niet wel meer mogelijk en langzamerhand wordt alle grondeigen dom daar door koop bij Elswout gevoegd. In 1735 bv. een terreintje waarop Francois de Roos een 'vinckeplaets' had aangelegd, maar waarvan de oppervlakte zo gering was, dat men bij het vinken op de welwillendheid van zijn buren was aangewezen. Immers het 'Roergaren en andere noodig- heeden' konden er niet eens worden uitgelegd. Koopprijs 80,—. In 1762 een stuk tuinland met een woning, al biina ondergestoven, gekocht uit de insolvente boedel van Jan Hendrik Koning, die zeventien jaren tevoren nog de moed had opgebracht in die zandwoestijn een bedrijfje te begin nen. Noemde de volksmond die kleine boerenhofstede de Koningshoeve of Koningshof, een naam, die na verloop van tijd op de ganse streek is overgegaan? De reeds meermalen genoemde Santvoorterweg, ook Buur weg geheten, de verbinding tussen Haarlem en Zandvoort over Overveen, voerde nagenoeg geheel door het tegenwoor dige ingerasterde Elswout. Hetzelfde was het geval met de weg, die in oost-westelijke richting in het zuiden er door heen liep en uitkwam op de Santvoorterweg bij de Volmeer. Hij liep ongeveer evenwijdig aan een rel of waterloop, die in de Volmeer ontspringend over Duinvliet naar de lage landen vloeide om uit te monden in de(Aerdenjhout(sV vaart. Doordat de toepassing van de landschappelijke stijl bij de aanleg van tuinen en bospartijen veel ruimte eiste, dreigde de verdere uitlegging van Elswout door beidé wegen te worden gestuit. Mr Jacob Boreel, die tenslotte van Els wout 'une demeure vaste d'une nature libre et ravissante (Numan) heeft gemaakt, werd er in 1781 eigenaar van. Nog in hetzelfde jaar richt hij tot Burgemeesteren en Regeerders

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 101