- 65 - te doen omrasteren, waartoe hij de vereiste vergunning van Rijnland weet te verkrijgen. Zijn voorganger Mr Jacob Boreel had getracht hetzelfde te bereiken, doch zijn po gingen bij de plaatselijke overheid stuitten op verzet daar tegen. Hem werd verzocht: 'of hij eenig middel konde uit denken, waardoor aan fatzoenlijke opgezetenen onzer am- bagte, op hun verzoek, gelegenheid zoude worden gegeven om het aangename van die wandelingen, bijzonder tot en naa de wonderboom op u'WelEd. Gestrengens Hofstede, bij vervolg ook te kunnen genieten'. In September 1792 laat Boreel weten, dat hij 'fatsoenelijke ingesetenen en spetiaal die van Overveen en die geenen die aldaer hun Somer ver blijf houden' toestaat op Elswout te wandelen, mits ze zich aanmelden aan de poort en 'soo lange dat daar geen misbruik van gemaakt wierd'. In 1806 weet Borski Boudewijn van Oosten er toe te bewegen tegen een afkoopsom van 100,— zijn recht van passage over Elswout prijs te geven. Eigenaar van het andere boerderijtje was in het midden der vorige eeuw Arie Jansen. Hij koopt in December 1852 van Van Oostens erven diens bezit voor 3.625,—. Tenslotte kan ook hij het financieel niet meer bolwerken en verkoopt op 4 Maart 1871 al wat hij in de Volmeer bezit aan de Heer Willem Borski II (1799—1881) voor het aanmerkelijke be drag van 17.000,—. Eerst dan maakt de gehele Volmeer van Elswout deel uit. Het is ook de laatste maal dat de naam in een officieel stuk wordt gebruikt. Eén van die boerderijtjes, nu schuil gaand onder oude linden, werd in het laatst der 18de eeuw gebouwd. Het ver toont in de zuidelijke topgevel een geel steentje, waarin behalve het jaartal 1795, de raadselachtige letters Ï.M.F. zijn gebeiteld. Rond 1890 woonde hier als huurder Jan van Kessel, wiens dochter Geertje een specialiteit was in het wassen en opmaken van mutsen der dienstboden op de grote huizen in de omtrek. Van Kessel reed met een pony, die aan het circus Carré had toebehoord. Het artistenbloed van dit paardje bezorgde zijn meester menig hachelijk ogenblik. Doordat het vervolgens jaren lang heeft leeggestaan, geraakte het gebouwtje deerlijk in verval. Even voor de eerste wereld oorlog werd vlak er naast een dubbele woning gebouwd voor huisknecht en chauffeur, die de landelijke sfeer daar wel heeft verstoord. In 1952 heeft de eigenaar en bewoner van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 103