WANDELING LANGS HAARLEM'S GEVELSTENEN op Maandag 4 Juni 1955 Van de Hoofdwacht gaan wij langs het huis met het borst beeld van Lourens Jansz. Coster, daar geplaatst door de Kamer 'De Wijngaardranken' 1 in 1851, naar het Klokhuis plein, waar boven de ingang van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen een gedenksteen is geplaatst in 1953 ter herinnering aan het 250-jarig bestaan. De Damstraat in langs Teylers Fundatiehuis op nr. 21 en langs nr. 23, waar 'De Hertogh van Brandenborch' in de gevel staat naar het hoek huis, genaamd de Waag, een bouwwerk van Lieven de Key uit 1598. Aan de overzijde zien wij het grote gebouw van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, waar het beeld van Mine-rua op het dak staat. Langs het gerestaureerde geveltje van Spaarne nr. 42 slaan wij de Berkerode steeg in en komen dan in de Lange Veerstraat. Wij vervolgen onze weg dan langs de Oude Groenmarkt en zien tegenover de hoofdingang van de Grote Kerk omhoog naar het beeld van St. Bavo-, op de hoek van de Warmoesstraat hebben wij een mooi gezicht op de prachtige Vleeshal, eveneens een bouw werk van Lieven de Key, waaraan de ossenkoppen de be stemming weergeven. In de Warmoesstraat zien wij op nr. 5 een gerestaureerd huis, merkwaardig door de knik in de gevel en aan de overzijde op nr. 4 een cordonband uit het jaar 1605 met het opschrift 'Sy Deus pro nobis quis contra nos' of op z'n Hollands 'Is Godt met ons, wie magh tegen ons'alsmede een gevelsteen, voorstellende 'De verloren Zoon'. Verderop links op nr. 23 de voorgevel van het hofje 'In den groenen Tuin', rechts op nr. 18 een gevelsteen voor stellende het voormalige Karmelietenklooster, daar aange bracht in 1906. Wij gaan rechtsom door de Anegang naar de Frankestraat, waar wij op nr. 27 een gevelsteen vinden voor stellende een vat lijnwaad. Wij steken schuin over naar het Groot Heiligland en passeren op de Ged. Oude Gracht nr. 106 de gerestaureerde gevel van Kluitenburg met gevel- (1) Hetgeen door de deelnemers aan deze tocht moest ingevuld worden is hier cursief gedrukt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 106