- 69 - stenen met ster en met de jaartallen 1846 en 1946. Op het Groot Heiligland vinden wij op nr. 21 een gevelsteen, voor stellende de Zon, met liet onderschrift 'De son bequaem, Is mijnen naem'; de hieraan grenzende steeg heet daarom de Zonnesteeg. Door de Omvalspoort gaan wij naar het Klein Heiligland, waar wij op nr. 58 een gevelsteen met het op schrift 'Oude Weeshuis der Doopsgezinden', op nr. 60 het Blokshoije en op nr. 64 het Vrouwe- en Anthonie Gasthuis aantreffen. Het laatste is een stichting uit 1440 en aldaar gevestigd in 1787 Alhier moet dit formulier ter controle worden afgetekend. Wij passeren nu een poort met het jaartal 1619 tussen de nrs. 65 en 67, genaamd het Nieuw Heiligland, en slaan links om de Cornelissteeg in, steken de Grote Houtstraat over naar het Proveniershuis, waarvan de toegangspoort de naam draagt van Aspoort. Wij gaan daarna door de Kerkstraat, waar op nr. 9 een gevelsteen gewijd is aan Pieter Langendijk, die daar gewoond heeft van 1749—1766, rechtaan op de N ieuwe Kerk, die gebouwd werd in 1649, en langs de achter zijde van het Proveniershuis door de Lange Annastraat, waar wij op nr. 40 het Hofje van Guurtje de Waal vinden met het wapen van de familie De Waal. Uitkomende in de Breestraat vinden wij nog gevelstenen op nr. 19, voorstellende 'Simson en de Leeuw', en op nr. 24 in een huis uit het jaar 1688, voorstellende een Gekroonde Hamer. Door de Tuchthuis straat met het Brouwershofje, dat blijkens de ankers in 1586 herbouwd is, trekken wij naar de Botermarkt, waar wij op nr. 13 de gevelsteen 'ln de Rosbaer' uit het jaar 1611 en op nr. 25 'In 't bruine Peert' aantreffen, de laatste met in de cordonband het opschrift 'lek woud dat ick een peert cond crijghen, dat elckeen prees en van verachten most swijghen' In de Gasthuisstraat wordt verder aan de linkerhand de Doelen gevonden en wel die van de Kloveniers, wat te zien is aan de geweerkolven boven de ingangspoort. Rechtsom door de Zuiderstraat komen wij weer uit op de Gedempte Oude Gracht, waar aan de westzijde vroeger de Zeven trap jes stonden, waarvan nu nog slechts drie trapgevels over zijn, alsmede één klokgevel. Wij zien een fraai gerestaureerde gevel in de Jacobijnestraat nr. 3 met het opschrift 'Al is de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 107