- 5 - geboden. Deze steen, welke geplaatst is in het woon- en sterf huis, Kleine Houtweg 103, werd ontworpen en gehouwen door de heer J. H. van Borssum Buisman. Nieuwe lantaarnplaatjes over de Haarlemse Hofjes wer den vervaardigd. Voor velerlei groepen werden lezingen gehouden. Ook de directeur van Haarlems Bloei leende plaatjes uit onze verzameling. De dames van de leden van de Vereniging voor Recht spraak werden op 3 Juni in De Hoofdwacht ontvangen en rondgeleid. Op 6 en 7 Juni werd aan de leden van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie in voor dracht en wandeling Haarlem getoond. Op 13 Juni huldigden wij van ganser harte ons trouw lid, de heer J. C. Cramer met het 100-jarig bestaan van zijn firma. Op 9 Juli sprak Uw Voorzitter voor de leden van de Ver eniging voor Geslacht- en Wapenkunde, waarna hij en de heer J. J. Luyten de stad en een aantal hofjes met het gezel schap bezocht. Een kleine maand later, 7 Augustus, huldigden we onze Voorzitter wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. We bereidden een Commissie voor Volkskunde voor, welke in 1956 werd geïnstalleerd en haar werkzaamheden begon. We adviseerden aan de Gemeenteraad over het Hilde- brandmonument om niet over te gaan tot plaatsing in de zo genaamde doorkijk van De Hout. Ten eerste omdat hierdoor het monument, dat 'De Hout' heet, onherstelbare schade zou worden toegebracht, ten tweede omdat het beeldhouwwerk van zulk broos materiaal is, dat beschadiging door baldadig heid op zulk een afgelegen plek verwacht kan worden. We verbaasden ons er over, dat de Grafelijke Zaal in het Stadhuis thans ridderzaal wordt geheten. Waarom deze ver nietiging van een historische naamgeving? Wordt om de zelfde onverklaarbare oorzaak het Comanshof thans het paradijsje genoemd? Wie zal hierop het antwoord geven? De heer A. C. Sandijck, die het Gemeentearchief met pen sioen ging verlaten huldigden wij bij zijn afscheid. Twee klassen van de Kweekschool bezochten De Hoofd wacht. Voor deze toekomstige leerkrachten werd een lezing

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 15