FREDERIK HENDRIK BENRAADT 6 September 1881—9 Februari 1955 Op Woensdag 9 Februari 1955 overleed te Haarlem Frf.de- rik Hendrik Benraadt, geboren en getogen Haarlemmer van geslacht op geslacht. Aldaar doorliep hij de H.B.S. Zijn vooral op jeugdige jaren broze gezondheid deden hem uitzien naar een rustige iunctie en zo was het, dat hij op 1 Augustus 1899 zijn werkzaamheden aanving bij de Stads bibliotheek, al waar de heer J. W. Enschedé bibliothecaris was, enkele jaren later 1 December 1902 opgevolgd als zodanig door de heer J. D. Rutgers van der Loeff. Het was onder leiding van deze bibliothecarissen, dat hij toegerust met een grote arbeidslust en weetgierigheid zijn kennis vergaarde van het bibliotheekwezen in het algemeen en van de Haarlemse Stadsbibliotheek (incunabelen, boeken en an dere geschriften) in het bijzonder. Een verbazingwekkend goed geheugen en een aangeboren flair om het gewenste onderwerp op te speuren kwamen hem daarbij goed van pas. Een wandelende catalogus werd hij wel eens genoemd. Daar naast waren het zijn eigenschappen van nimmer verflauwen de bereidheid en hulpvaardigheid welke hem een vraagbaak deden zijn voor tallozen. Het voorwoord van menige disser tatie getuigt er van. Waren het tot Januari 1922 in hoofdzaak studerenden geweest, die voorlichting zochten, met ingang van voor noemde datum werd de eeuwenoude instelling vervormd tot Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal, met als gevolg een belangrijke uitbreiding van werkzaamheden en een geheel nieuwe bezoekerskring. Opgeklommen tot hoofdcommies werd hij de rechterhand en plaatsvervanger bij vacantie en ziekte van de verschillende Directeuren. Waardering voor zijn persoon en werk, zowel van de zijde van het gemeentebestuur als van bezoekers en collega's, viel hem in ruime mate ten deel bij een openbare huldiging ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. In de loop der jaren werden meerdere tentoonstellingen ter bibliotheek gearrangeerd, waarvan Benraadt de ziel kon worden genoemd en waardoor vele Haarlemmers nog beter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 22