- 13 - van nature wat beschroomde man, die zich van zijn eigen talenten maar nauwelijks durfde bewust te zijn, leidde zijn school niet met zelf-bewuste bazigheid noch met een zich veilig voelend gezags-besef, maar allereerst met een heel groot hart. Zijn aangeboren west-friese gevoeligheid had hij weten te doordrenken met een diepmenselijke en priesterlijk ge richte liefde; daarom trachtte hij te vergoelijken, waar het maar mogelijk was; wist hij te matigen, ook waar het mis schien niet steeds verantwoord was. Dit kon moeilijkheden geven bij het leiden van een grote school, moeilijkheden die hem zwaarder wogen naarmate de school groeide en een strakke leiding noodzakelijk werd. Hij wilde echter te mid den van zijn dravende en luidruchtige jongens liever blijven het vaderlijke, vaak biddende middelpunt. Zijn hoffelijkheid, zijn zin voor traditie en beschaving, zijn belangstelling voor alles en voor iedereen, zijn uitzon derlijke nauwkeurigheid, zijn voorzichtig ontzien van ieders belangen, het zijn slechts facetten van de grote hartelijkheid, waarmee hij voor ieder open stond, en van de priesterlijke bewogenheid, van waaruit hij vorm gaf aan zijn rectoraat. Toen hij, van nature veeleer geneigd tot contemplatie en ingetogenheid, door zijn oversten geworpen werd in het bruisende leven van een middelbare school, heeft deze vorm van beleid, heeft dit rectoraat hem bewust voor de geest gestaan. En in de vier en twintig jaren, die hij mocht wijden aan zijn school, is hij dit ideaal trouw geweest, ook als het moeilijk was, ook als omstandigheden, en soms personen, zich keerden tegen hem. Zijn feilloos geheugen waardoor hij, ook na lange jaren, ieder van zijn leerlingen kende en zich allerlei bijzonder heden herinnerde, was in feite niet anders dan een teken van de levenswarme belangstelling, die zijn rectoraat beziel de. Wanneer er een kern van waarheid zou liggen in de stelling, dat de mens slechts vergeet wat hij vergeten wil, dan heeft Pater Vlaar bewust nooit iets willen vergeten van al datgene wat zijn leerlingen en oud-leerlingen, zijn collega's en medebroeders aanging. Het is het grote kruis geweest van de laatste jaren van zijn rectoraat, dat hij, eerst door de oorlogsomstandigheden die de school verspreidden door heel de stad, later, weergekeerd in de eigen gebouwen van de Zijlweg, door de enorme groei van het aantal leerlingen, niet

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 29