HENRI CORNELIS VERKRUYSEN Oud-directeur der school voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten 11 Augustus 1886—14 Maart 1955 Het is merkwaardig zo lang als bepaalde herinneringen uit iemands jeugd kunnen stand houden, wanneer andere, misschien veel belangrijker gebeurtenissen al lang vervaagd of geheel vergeten zijn. Zo gaat het mij ten opzichte van Verkruysen. Ik zal vijftien jaar oud zijn geweest en was sedert enkele dagen zijn leerling op de Kunstnijverheid school aan de Dreef. Ik behoorde er wel tot het eerste groep je, dat onder zijn leiding was gesteld. Verkruysen stuurt mij uit om een boodschap, ik geloof om iets in een fotografie zaak te halen. Hij geeft mij zonder aarzelen en tot mijn niet geringe verbazing zijn goed gevulde portemonnaie mee en steekt deze, wanneer ik terug ben en het gevraagde heb overhandigd, zonder te kijken wat er uit was genomen, weer in zijn zak. Ik geloof, dat ik dit toen een beetje raar vond. Later pas heb ik begrepen, dat het iets heel gewoons voor hem was, een kant van zijn voortreffelijk en gaaf karakter, dat ook in de 'res parvae' tot uiting kwam: vertrouwen schen ken om vertrouwen terug te ontvangen. Verkruysen, die in Haarlem middelbaar onderwijs ont ving, studeerde daarna voor tekenleraar aan de bekende Rijksmuseumschool van W. B. G. Molkenboer. Na een korte werkzaamheid elders werd hij in onze stad als docent aan de school voor Kunstnijverheid benoemd, waar E. A. von Saher destijds directeur was (evenals van het in het Paviljoen Wel gelegen gevestigde museum). Na enige jaren volgde hij deze op, maar dan alleen voor de school. Het museum kwam onder andere leiding. In de jaren, die vooraf gingen aan de eerste wereldoorlog, toen hij dus nog geheel aan het begin van zijn loopbaan stond, openbaarden zich in Verkruysen reeds zijn aange boren gaven als kunstpaedagoog. Er ging wel een onver moede wereld voor ons open in de jaren dat een jonge mens, hoe dan ook, tot enige vorming van de persoonlijkheid komt. Verkruysen was toen al (omstreeks 1910) een fervent He-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 33