- 16 - geliaan en Bollandiaan. De Leidse vertegenwoordiger der 'Zuivere Rede' heeft in hem een van zijn trouwste volge- lingen bezeten, die, toen na Holland's dood de leerlingen, de een na de ander, afvielen, mèt mejuffrouw Esther vaz Nunes de gestorven meester het langste is trouw gebleven. Het 'Boek der Spreuken' heeft jaren lang de betekenis van een soort bijbelboek van het logische denken voor Ver- kruysen gehad. Ongetwijfeld heeft men hier te maken met een funda mentele karaktertrek of eigenschap van de persoonlijkheid. Ik hoorde hem lang geleden eens zeggen - en hij deed het zonder een zweem van pedanterie i ik ben een geboren spreker. Zijn gave om logisch redenerend een betoog op te bouwen en een bepaalde gedachtengang te blijven volgen, was toen al zeer opvallend. Als spreker op een vergadering of bijeenkomst was hij facile princeps. Langzamerhand zag hij en dat stellig onder invloed van de nieuwe tendenzen in de moderne kunst ook het doel van een modern gericht kunstonderwijs. Verkruysen deed omstreeks 1916 1918 al aan vernieuwing van het onderwijs, toen dit miserabele mode-woord van thans nog door niemand werd gehanteerd. Het onderwijs aan de oude Kunstnijverheidschool werd dus gereorganiseerd, verouderde les-methoden werden ver laten en de naam van het instituut werd veranderd in School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten. Een naam, die er in Haarlem nooit helemaal is ingegaan. De vernieuwing' stuitte natuurlijk op tegenstand bij bepaalde oudere docenten en zonder een kleine paleisrevolutie is de reorganisatie dan ook niet tot stand gekomen. Het speelde zich alles omstreeks 1918—1920 af. Maar wat daarna door Verkruysen zelf en een aantal uitstekende medewerkers (de architecten C. J. Blaauw, Piet Vorkink, August M. J. Seven- huysen, de schilder-graficus S. Jessurun de Mesquita en anderen) werd gepresteerd, vond allerwegen waardering en zelfs bewondering. Alleen niet in sommige departementale kringen, waar een exponent van het dorre ambachtsonderwijs het voor het zeggen had. Verkruysen, die, misschien wat naïef van instelling, van geen compromissen wilde weten, heeft het tenslotte tegen deze domheidsmacht moeten af leggen. Ondanks een stroom van protesten, ondanks een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 34