- 24 - logie. Door zijn beheersing van deze even zeldzame, als moei lijke en gelukkige combinatie van wetenschappen, konden ontstaan zijn prachtige leerboeken over Dierkunde en Plant kunde, die bij hun verschijnen in den lande als standaard werken werden beschouwd. Door de zeer persoonlijke aanpak, door de schitterende illustraties, door de velerlei wetenswaardigheden boeien ze de aandachtige lezer voort durend en vooral voor de aanstaande onderwijzer zijn ze een bijna onmisbare wegwijzer in het zo rijke leven der natuur. Behalve boekjes over schoolhygiëne verscheen ook zijn album over 'het leven der zee', dat, veel te weinig bekend, van fijne, gekleurde tekeningen voorzien, een duidelijk en interessant beeld geeft van het diepzeeleven en ook van de verschijnselen op strand en duin. Na ook nog enige jaren leraar aan de H.B.S. en de Handelsdagschool te Zaandam ge weest te zijn, wordt hij in September 1919 leraar aan de H.B.S. B te Haarlem tot 1947, waarna hij met pensioen gaat met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke dien sten aan het middelbaar onderwijs bewezen. Bart Mellink had naast zijn gevoel voor humor en zijn grote bescheidenheid iets in zich van de onafhankelijke natuurmens. Gedurende de oorlogsjaren vertelde hij zijn leerlingen dat de beste tarwe de 'Wilhelmina'-tarwe was, dat het kardinaalsmutsje van binnen een oranje hartje had en dat van de wortel van de meekrabplant vroeger de kleurstof werd gemaakt, die het onverwoestbaar rood vormde van Hollands vlag. Hierover o.a. ter verantwoording geroepen bij de toenmalige N.S.B.-wethouder, die hem onder het oog bracht, dat hij volkomen in zijn macht was, verklaarde hij niet te begrijpen waarom niet over de vlag zou mogen wor den gesproken en dat de wethouder zijn handelwijze voor het eigen geweten moest verantwoorden. Hij was mede-oprichter en voorzitter van de Vereeniging van school- en werktuinen Afd. Haarlem en Secretaris van de kring Noordholland. Als secretaris van de Vereeniging 'We ten en Werken' wist hij mede deze vereniging tot grote bloei te brengen. Hij was een geboren en geliefd docent, die op enthousiaste wijze, zo losjes weg met een krijtje in de hand, het gespro kene met een verklarend beeld kunstzinnig begeleidde. Door zijn universele en gedegen kennis was hij een vraagbaak

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 48