JOHANNA BERDENIS VAN BERLEKOM 10 October 1868—23 Augustus 1955 'Zierlich Denken', dat deed zij, onze Juffrouw Van Ber- lekom en dat trachtte zij, gedurende haar lange, rijke leven aan anderen bij te brengen. 'Süsz Erinnern', dat doen wij, haar oud-leerlingen en vrienden, wanneer wij het beeld op roepen van deze lieve, boeiende, spontane vrouw. Mejuffrouw Berdenis van Berlekom werd op 10 October 1868 te Middelburg geboren, waar haar vader dokter was. In het drukke, cultureel-geïnteresseerde gezin groeide zij op en behaalde in 1888 de acte voor onderwijzeres en lager Frans. Daarna ging zij zich geheel aan de Franse studie wij den. In 1902 werd zij benoemd tot lerares Frans aan de Middelbare Meisjesschool te Haarlem en vestigde zij zich voor goed in de haar later zo geliefde stad. Nadat zij enige tijd op kamers gewoond had, ging zij inwonen bij haar vriendin, Mejuffrouw Ch. J. Farret, de toenmalige Direc trice van de Meisjesschool. Hun samenwönen werd al spoe dig tot een harmonieus samenlèven. In de vacanties heeft zij met Juffrouw Farret tal van reizen naar verschillende landen gemaakt, die zeker bijgedragen hebben tot de brede ontwikkeling, die haar kenmerkte en meer omvatte dan alleen de Franse cultuur. Op de Meisjesschool was Mejuffrouw Van Berlekom vol komen op haar plaats. Haar literatuurlessen behoren tot onze beste jeugdherinneringen. Wat wist zij ons te boeien en wat een genot als zij voorlas. Zij leerde ons niet alleen goed Frans, maar bracht ons het besef bij, wat een geluk het is van een mooi boek te kunnen genieten. Het contact met de jeugd wist zij al haar schooljaren door te bewaren, ook toen zij in 1923 Juffrouw Farret opvolgde als Directrice. Zij was wars van alle ruzie, nooit griefde zij iemand en haar ruime menselijkheid, haar grote mildheid, haar verheven zijn boven kleinzieligheden en persoonlijke geraaktheid Zierlich Denken und siisz Erinnern 1st das Leben im tiefsten Innern. Goethe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 54