- 29 - maakten ook haar directoraat tot een succes. Bij haar 25- jarig jubileum hebben haar oud-leerlingen haar gelukkig persoonlijk kunnen zeggen, hoeveel zij voor hen betekend heeft. Mejuffrouw Van Berlekom was medeoprichtster van de afdeling Haarlem der Alliance Framjaise, waarvan zij jaren lang secretaresse was. In 1925 werd zij officier d'Académie en in 1935 werd zij bevorderd tot officier d'Instruction Pu- blique. Ook is Mejuffrouw Van Berlekom bestuurslid ge weest van de Haarlemse Volksuniversiteit. Hoe populair was zij bij haar medebestuursleden, gekscherend het 'tabaks college' genoemd, waarvoor zij een speciale rookjapon had, opdat de mannen naar hartelust konden dampen 1 Op 31 December 1933 legde Mejuffrouw Van Berlekom haar directoraat neer, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hoe heeft zij nog samen met Juffrouw Farret van haar otium genoten. Na de dood van haar vrien din, zette zij de traditie van het gastvrije huis in de Jordens- straat voort, waarheen zovelen hun weg vonden en hun hart bij haar hebben uitgestort, gezeten in de zonnige serre met het uitzicht op de mooie tuin of 's winters bij de haard in de voorkamer. Door haar goede geheugen en doordat zij met echte belangstelling luisterde, vergat zij nooit iets van wat je haar vertelde. Zij was steeds bezield met het verlangen haar medemensen te helpen. Nog op haar laatste ziekbed vroeg zij met haar hortende, moeilijk-verstaanbare stem naar de persoonlijke aangelegenheden van haar vrienden. Na haar 80ste verjaardag, die zij nog zo glorieus gevierd heeft, begonnen haar moeilijke jaren. Haar gezichtsver mogen, dat allang achteruitging, werd steeds slechter. Eerst kon zij nog met een vergrootglas lezen, maar later ging dat ook niet meer. Ook haar verdere lichamelijke toestand werd aldoor minder goed, zodat zij meer en meer aan huis ge bonden was. Misschien hebben de toewijding van haar ver zorgster en de vele bezoeken van haar vrienden en verwanten haar het leven nog dragelijk gemaakt. Hoe moet zij geleden hebben! Zij klaagde weinig en als zij het al eens deed, dan bracht zij het gesprek gauw op iets anders, want praten over haar gezondheid vond zij 'gezeur'. Bezwaarlijk was zij nooit, zo lang het maar enigszins mogelijk was ging zij uit, naar een lezing van de Volksuniversiteit, naar een tentoonstelling,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 57