WILLEM BOGTMAN 7 Februari 1882-24 September 1955 Geheel onverwacht overleed in het oude gebouw 'De Waag' tijdens een feestelijke bijeenkomst van het Genoot schap 'Kunst Zij Ons Doel' op Zaterdag 24 September 1955 de glazenier Willem Bogtman. Volkomen onverwacht, omdat deze 73-jarige nog midden in het leven stond en niets er op scheen te duiden dat hij zo plotseling zou worden weggeroepen. Geboren te Bergen (N.H.) op 7 Februari 1882 als derde en jongste zoon van een dorpshuisschilder, bleek het 'teke nen' hem op jonge leeftijd reeds onweerstaanbaar te trekken. Zo is het te begrijpen dat hij na het aflopen van de A.B.S. te Alkmaar op z'n 15de jaar naar Amsterdam ging om daar, overdag werkend bij een schildersbaas, zich 's avonds verder te bekwamen. De avondlessen aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten onder Prof. Allebé en zijn eigen studie voor de akten L.O. en M.O. tekenen bezorgden hem na het behalen hiervan een benoeming tot leraar aan de A.B.S. te Steenwijk. Bij dit onderwijs voelde hij sterk het gemis van een goede handleiding voor het onderricht aan meer 'decoratieve' leer lingen en zo ontstond in 1904 het leerboek 'Ontwerpen van ornament op systeem en naar natuurvorm', later gevolgd door 'Methodisch ontwerpen van ornament', in die dagen (1913) een veel gewaardeerd werk. Een aanstelling tot leraar aan de A.B.S. te Flaarlem deed hem in 1909 naar de Spaarnestad verhuizen. Aangespoord door kleine particuliere opdrachten op glasschildergebied vroeg hij enige jaren later ontslag als leraar in het decoratief tekenen en richtte 1 October 1912 in het woonhuis Schouw tjeslaan 72 een atelier op voor glas in lood en gebrand schilderd glas. Aanvankelijk bepaalden zijn werkzaamheden zich tot woonhuizen, maar al spoedig werden hem ook belangrijker werken opgedragen, zoals het Scheepvaarthuis te Amsterdam in 1915 en bijna onmiddellijk daarna het Gebouw voor Minder Marine Personeel te Den Helder.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 65