- 34 - De 10e Mei 1917 werd het geheel naar de eisen .van de moderne tijd ingerichte gebouw aan de Emmakade 45 be trokken. Regelmatig, zelfs gedurende de oorlogsjaren, kwa men de opdrachten binnen en in die tijd ook ontstonden de contacten met kunstenaars als Toorop, Roland Holst, Georg Rueter, Henricus, Weyand e.a. die hun ramen op het atelier lieten uitvoeren. Altijd bezig, met lichaam en geest, experimenteerde hij met tal van materialen. Een samenwerking met Architect Kromhout leverde een mozaïektechniek met eigen gefabri- ceerae mozaïeksteentjes (m.s. Dempo, Synagoge Amsterdam), terwijl op geheel ander terrein het drukken van behangsel papier naar eigen ontwerp enkele jaren enig succes mocht boeken. T?-eiYn de derti&er iaren de restauratie van de Grote of St. IN icolaas Kerk te Edam onder leiding van Architect 4 A Kok te Amsterdam op gang kwam, kreeg hij de kans ook op het gebied van de oude glasschilderingen zijn sporen te ver dienen. Met uiterste nauwgezetheid werd onder zijn leiding ieder glas onderzocht, gefotografeerd, in schema gebracht, en zijn voorstel om ieder nieuw te schilderen ruitje te dateren werd door Monumentenzorg aanvaard. Archiefonderzoek in Edam en elders wekte zijn interesse voor het oude handschrift en door een uitgave van het werkje Het Oude Handschrift' deed hij ook anderen van zijn ken nis meeprofiteren. In de Heemschutserie verscheen van zijn hand het deeltje No 36 'Nederlandsche Glasschilders', bedoeld als hand leiding voor hen die belang stellen in het oude glazeniers ambacht en de daaruit voortgekomen glasschilderingen in ons land. Zo leefde deze rustige en bescheiden figuur meer dan 45 jaar in Haarlem; geacht en bemind door allen die hem kenden. Met hem ging één der laatste gedegen kenners van het oude glazeniersambacht heen. Ongetwijfeld zullen velen hem inet mij in dankbare her innering houden. A. Bogtman

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 66