DR JOHANNES JACOBUS VAN DE BELT 7 November 1898—22 October 1955 Toen de jonge Van de Belt de 5-jarige H.B.S. achter de rug had en enige jaren op een assurantiekantoor was werk zaam geweest, bleek zijn rusteloze geest geen bevrediging te kunnen vinden in het eentonig kantoorwerk. Sterk voelde hij zich aangetrokken tot de medische studie en zo liet hij zich inschrijven bij de medische faculteit der Amsterdamse Universiteit. Reeds als student bleek zijn meer dan normale belang stellingvoor de wetenschap. Van zijn hand verscheen: 'Enige reactie-handelingen en hun begeleidende physiologische ver schijnselen.' Na het behalen van zijn arts-diploma was dokter Van de Belt enige tijd werkzaam als assistent van Prof. Lans te Amsterdam, waarna hij zich op 1 September 1926 te Haarlem als huis-arts vestigde. In 1927 volgde zijn benoeming tot ge neesheer bij de Haarlemse strafgestichten, waar hij op 21 Juni 1952 zijn 25-jarig jubileum herdacht. In de loop der jaren was zijn burgerpraktijk zo zeer uit gebreid, dat hij zich genoodzaakt zag tot enige malen toe, zeer tegen zijn zin, een deel van zijn patiënten aan de zorgen van een artdere arts over te dragen. Dit was temeer noodzake lijk, daar hij zich had voorgenomen naast zijn praktijk ook nog de wetenschap te dienen. En zo heeft hij kans gezien mét opoffering van veel tijd én inspanning zijn proefschrift te schrijven, waarop hij 18 December 1952 promoveerde tot Doctor in de Geneeskunde. Ongetwijfeld mede door deze wetenschappelijke prestatie onder°de titel 'Rórschach-onderzoekingen in de gevangenis en het Huis van Bewaring te Haarlem' ontving hij de Ko ninklijke onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Hoezeer Dr Van de Belt bij zijn patiënten geliefd werd bleek kort na de bevrijding in 1945 toen hem, ook al door zijn groot aandeel in het verzet tijdens de bezettingsjaren,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 69