SLOPJES-GANGETJES-POORTJES IN DE HAARLEMSE BINNENSTAD In Haarlem waren vroeger tal van gangetjes of slopjes, die doorgaans poortjes geheten werden, omdat zij gewoon i] de ingang door een deur of poortje hadden. Zij bevatten veelal woningen en komen daarom voor in de Verpondings kohieren en andere belastingregisters en soms ook nog in de Volkstellingsregisters van 1829 en 1839. Op de kaart van Haarlem van de landmeter F. J. Nautz van 1822 zijn tal van deze poortjes aangegeven en van de meeste worden daarbij de vaak karakteristieke namen vermeld, die dikwijls siaan op die van vroegere bewoners of hun beroepen of op de namen van aangrenzende huizen. Vele van deze slopjes zijn sedert dien verdwenen en opgeslokt in verbouwingen van naburige percelen, maar toch kunnen wij in onze binnenstad, als wij goed opletten, er nog vele terugvinden, zij het doorgaans niet meer openbaar toegankelijk. Echter, al hebben zij meestal wel een eigen nummering, van slechts zeer weinige zijn de namen bewaard gebleven. Dit is wel het geval met het poortje Grote Houtstraat nr. 9, bekend als de Guldenbergspoort (Nautz nr. 199), dat zijn naam draagt naar het klooster der Karmelieten van de Gulden Berg Karmel, waartoe dit poortje eertijds een toe- gano- vormde. In de muur, waartegen het thans aanloopt en naar rechts ombuigt, vindt men nog zeer oude stenen, z.gm kloostermoppen, zodat wel verondersteld mag worden, dat deze muur uit oude stenen van het voormalige klooster is opgetrokken. Zeker is echter, daar de oude plattegrond dit ook aanwijst, dat die muur daar nog met was toen het kloos ter nog bestond, want toen leidde dit poortje rechtuit naar de binnenplaats, waaromheen de verschillende gebouwen ge legen waren i. In 1714 werd naast dit poortje een banket bakkerswinkel opgericht, welke daarnaar 'de Guldenberg- werd geheten 2 en bekend was wegens de verkoop van de vermaarde rode letters en turons. Het gangetje bevat thans een fietsenstalling, waardoor er steeds veel verkeer in is, maar de meeste bezoekers vervolgen het niet tot waar het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 72