- 39 - weer naar het Oosten ombuigt en op een ander poortje stuit, dat een steen met een pauw draagt. Dr A. Melchior heeft dit poortje op zijn tekening van 1942 de Pauw poort ge noemd, doch dit is zeker geen oude naam. De steen is ver moedelijk afkomstig uit de gevel van een huis, genaamd 'de Pauw', gelegen aan de zuidzijde van de Anegang naast het hoekhuis van de Frankestraat, waarin het een uitgang had. Reeds op de kaart van Nautz heeft de Guldenbergspoort de tegenwoordige vorm. Nautz heeft bovendien vlak bij de Anegang nog een gangetje getekend, dat hij niet in zijn num mering opneemt en dat waarschijnlijk de Serpentspoort zal geweest zijn, die nog voorkomt in het Volkstellingsregister van 1839. Deze poort kwam uit in de Grote Houtstraat tus sen de Guldenbergspoort en de Anegang en was genoemd naar het huis "t Serpent', in 1645 bewoond door de schilder Allart van Everdingen 3. Op de kaart van Nautz staat ook zonder nummer of naam aangegeven de Rooschaarspoort aan de noordzijde van de Anegang, genaamd naar het huis in die straat 'daer eertijts de roode schaer uythingh', volgens een transport van 1653. Het poortje is thans ingebouwd in Anegang nr. 11. In de Frankestraat vinden wij verder op de nummers 8 en 11 twee poortjes, die op de kaart van Nautz vermeld staan als Koewagenpoort en Dronkemanspoort onder de nummers 198 en 197. De eerstgenoemde draagt deze naam naar het huis 'de Koetswagen' en heet dus voluit Koetswagenpoort; de andere naam is een verbastering van Donkeremaanspoort. Dit laatste poortje heet ook wei Donkerepoort, Brille- of Brielepoort. Nautz heeft echter blijkbaar de beide poortjes verwisseld, want blijkens de Verpondingsregisters is de Don keremaanspoort het eerste poortje van de Anegang af. Allan vermeldt (I, 253) dat de Donckremaens- of Brillepoort vroe ger doorliep tot de Grote Houtstraat en getekend is Wijk III nr. 824, d.i. het tegenwoordige nr. 8. Vermoedelijk heeft het huis 'de Koetswagen' tussen beide poortjes in gelegen en is daaruit de verwarring ontstaan. Het Volkstellingsregister van 1839 noemt Wijk III nr. 890, d.i. tegenwoordig nr. 14, de Donkermanspoort, gen. Koepoort. Verderop werd aan de westzijde van de Frankestraat nog de Slagregenspoort gevonden, die wel genoemd zal zijn naar een familie van die naam, die hier ter stede in de 17de eeuw

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 73