- 40 - bekend is. Mogelijk is het het gangetje ten noorden van de Erven F. Bohn, dus Frankestraat nr. 42 rood. In de Schagchelstraat worden aan de oostzijde twee oude poortjes gevonden die de fraaie namen Paradijspoort en Hemelpoort dragen. Het eerste bevindt zich ten noorden van nr. 5 en voert op de kaart van Nautz tot nummer 192. Het andere (Nautz nr. 191) is thans ingebouwd in de dans school van de gebrs Martin, nr. 29; de ingang is eerst onlangs gerestaureerd. In de Hemelpoort bevonden zich vroeger de twee kamers (woningen) van de Velsermans stichting, een soort hofje 4, maar verderop werd de gang blijkbaar minder idyllisch, want dan komen we in het Vagevuur en de Helle poort. In de Warmoesstraat werd aan de oostzijde de Bullemans- steeg of -poort gevonden, ook wel Bullebakspoort genaamd. Allan (I, 242) leidde de naam af van Bollebakkerspoort, maar reeds in het oudste Verpondingskohier (van 1628) komt de naam voor als Bullemanssteeg. Bij Nautz is de Bullemanspoort nr. 204 en thans het gangetje ten zuiden van nr. 11, dus Warmoesstraat nr. 13. In de Lange Veerstraat zijn geen slopjes bekend behalve het naamloze gangetje dat leidt tot het Broodhuis van pas toor A. A. Bloemert en behoort tot het perceel nr. 19. Aan de overzijde op nr. 23 rood is het poortje met gevelsteen te vinden, dat toegang geeft tot het hofje 'In den groenen thuyn.' Ook het noordelijk gedeelte van de Kleine Houtstraat heeft weinig poortjes. In het transportregister van 1712 komt aan de westzijde een Goliatspoort voor, tot waar een huis in de Schagchelstraat van achteren zich uitstrekt, maar het is niet bekend of dit het thans nog bestaande gangetje is tussen de nummers 2a en 2 of tussen de nummers 28 en 30. De Meester Klaassen Olypoort (Nautz nr. 115), welke zich in het begin van de 20ste eeuw nog bevond aan de noordzijde van de Gravinnesteeg op nr. 7, is thans niet meer terug te vinden. Het zuidelijk deel van de Kleine Houtstraat is daaren tegen zeer rijk aan deze oude gangetjes. Aan de westzijde is de meest bekende de Gasthuispoort geweest, eertijds de toe gang tot het kerkhof, nu de tuin van het St. Elisabeths Gasthuis. Thans is daar op Kleine Houtstraat nrs. 98-100

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 74