- 41 - nog een poort met het wapen van het gasthuis, bestaande uit drie gouden kronen op een blauw veld. Het poortje werd ook wel Gasthuisstraat genoemd en staat bij Nautz aange geven als nr. 161. Ten noorden van de Gasthuispoort lag de Minnebroeder- steeg (Nautz nr. 159), die doorliep tot het Groot Heiligland tegenover de Ravelingsteeg. Een restant van dit thans ver dwenen steegje is vermoedelijk het poortje, dat in de Kleine Houtstraat gevonden wordt tussen de nummers 88 en 90. In de wandeling werd dit steegje het Minnetje genaamd; het dankte zijn naam aan het Minnebroedersklooster, dat eer tijds stond op de plaats van het tegenwoordige Gasthuis. Het poortje Kleine Houtstraat nr. 82, dichtbij de Gorte- steeg, is mogelijk de Hazewintpoortdie in het Verpondings- register van 1734 voorkomt en reeds genoemd wordt in een transport van 1670. Ten zuiden van de Gasthuispoort waren aan de westzijde van de Kleine Houtstraat nog twee gangetjes te vinden. Het noordelijkste daarvan was de Pollepelpoortvier huizen van de Gasthuispoort af en thans dus waarschijnlijk opgenomen in perceel nr. 110. Het andere heette Bijlspoort of -gang, genoemd naar een uithangteken 'de Bijl' en bij Nautz ge- merkt nr. 162. Het is het poortje thans Kleine Houtstraat nr. 130. Beide poortjes liepen oudtijds door tot het Groot Heiligland 5, het eerste zelfs over de binnenplaats van het gasthuis. Aan de oostzijde van de Kleine Houtstraat brengt Nautz onder de nrs. 170 en 171 de Schoolmeesterspoort en de Krul- lebolspoort. Volgens de opgaven van de belendende huizen bij Allan (I 280, 281) zijn het de poortjes respectievelijk Kleine Houtstraat nrs. 101a en 85, het laatste ingebouwd bij perceel nr. 87. Daartussen vinden wij thans nog een poortje op nr. 95, ingebouwd bij nr. 97, recht tegenover de Gasthuis poort, zodat verondersteld mag worden, dat nr. 170 van Nautz niet de Schoolmeesterspoort is, maar dat die iets zui delijker gezocht moet worden. Tegenover de Gasthuispoort komt in de 18de eeuw in transporten van 1718 en 1734 voor de Steenepoortdie dus Nautz nr. 170 zou kunnen zijn. De Krullebolspoort liep door tot de Achterkamp; de School meesterspoort tot het z.g.n. Rottegat (Nautz nr. 169) of de Waterrottensteeg, die door de Rottevalspoort een uitgang

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 75