- 42 - had naar de Achterkamp, namen die wel bewijzen, welke toestanden eertijds in die buurt heersten. Sedert deze buurt tussen Kleine Houtstraat en Spaarne, genaamd de Kamp, omstreeks 1880 gesaneerd is, zijn de slopjes daarin meestal verdwenen en niet meer terug te vinden. De Achterkamp, alstoen veranderd in De Wit- straat6, bevatte tal van dergelijke gangetjes met eigenaardige namen. Van de Rottevalspoort is mogelijk nog het gangetje over in deze straat gelegen tussen de nummers 22 en 26, waarin nu nog een paar huisjes staan. Aan de overzijde is een restant te vinden van de oude Waterrottentuinpoort (Nautz nr. 174) tussen de nummers 33 en 35. Verder bevond zich aan die zijde de Kuil der Leeuwenpoort (Nautz nr. 177), ge heten naar een huis van die naam, dat wel als uithangteken Daniël in de Leeuwenkuil zal hebben gevoerd L Aan de zelfde kant trof men dichter bij de Oude Gracht de Boge- poort aan (Nautz nr. 178), lopende achter de brouwerij, later azijnmakerij 'de Boog' tot de Voorkamp, thans Essen- straat. In de 17de-eeuwse transporten komt dit gangetje voor als Boogmakerspoort of -steeg; het is thans opgenomen in het gebouw van de uitgeversfirma Boom-Ruygrok. Eveneens verdwenen zijn ook de beide poortjes, welke Nautz geeft op de Turfmarkt tussen de Kamperbreesteeg, thans Burretstraat, en de Kampervest, de Krone- of Krane- poort (Nautz nr. 181), die zijn naam ontleende aan de brou werij 'de Kroon', en de Jan Wonders- of Jan Wouderspoort. De Blauwepoort (Nautz nr. 182) is vermoedelijk het steegje aan de Kampervest, dat leidt naar nr. 43. Ook op de beide Heiliglanden zijn vele poortjes geweest. Ten zuiden van de Minnebroedersteeg, welke, zoals vermeld, uitkwam op het Groot Heiligland tegenover de Raveling- steeg, lag de Pijpebrandspoort (Nautz nr. 158), die weer cor respondeerde op de reeds genoemde Gasthuispoort8. Tussen beide Heiliglanden vindt men nog de Omvalspoort en wel op het Groot Heiligland met een poortje tussen de nummers 22 en 24. Ten noorden daarvan was de Scharepoort gelegen, voorkomend in het Verpondingskohier van 1734, maar thans verdwenen. Op het Klein Heiligland heeft Nautz onder nr. 157 de Friesepoort aangeduid, die eveneens niet meer be staat, terwijl hij ten zuiden van de Omvalspoort (Klein Hei ligland nr. 29 rood) de Roodepoort geeft (Nautz nr. 155),

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 76