- 43 - thans Klein Heiligland nr. 33. Ten zuiden van het Vrouwe en Anthonie Gasthuis heeft de kaart van Nautz onder nr. 149 de Franekerpoort, die vroeger in de Grote Houtstraat uitkwam 9 en genoemd is naar het huis 'Franicker', dat in een transport van 1683 aan de noordzijde door het hofje be grensd wordt, en onder nr. 150 het BreecLt. Het eerste poortje is te vinden op Klein Heiligland nr. 66; het laatste is ver moedelijk de brede gang ten noorden van het Belasting kantoor op nr. 84. Aan de oostzijde van de straat heette de toegang tot het Oudemannenhuis, thans Frans Halsmuseum, de Oudemanhuispoort. Op de Gasthuisvest wordt tussen de beide Heiliglanden op nr. 25 nog een andere uitgang van het Oudemannenhuis, bekend als Manhuispoort, aangetrof fen, waarop nu nog een steentje met het wapen van dit ge sticht, twee gekruiste krukken, te zien is. Verdwenen is de Pottebakkerspoort aan de noordzijde van de Smalle Oude Gracht tussen Kleine Houtstraat en Spaarne. Dichtbij de Grote Houtstraat wordt echter op nr. 77 van de Gedempte Oude Gracht nog de toegang gevonden van de Bikkelaarspoort of Bikkelespoort (Nautz nr. 196), die vroe ger doorliep tot de Peuzelaarsteegio. Het zuidelijk gedeelte van de Grote Houtstraat bevatte ook vele poortjes, waarvan er verscheidene gelegen waren tegenover het Proveniershuis. Van het noorden af gerekend vinden wij daar eerst de Ossenhoofdspoort of Ossenkops poort, welke zijn naam ontleende aan het huis genaamd 'het Ossenhoofd', waar een ossenkop in de voorgevel prijkten. In 1653 komt in het Transportregister de overdracht voor van het huis 'in de Groote houtstraet over de nieuwe doelen (d.i. in de 18de eeuw het Proveniershuis) daert Ossenhooft uythangt'. Het poortje is thans terug te vinden ten zuiden van de Luxor-bioscoop als Grote Floutstraat nr. 141. Nog iets zuidelijker bevond zich de Kuiperspoort, eveneens bij Allan genoemd, die vroeger doorliep tot het Klein Heilig land. Deze is thans ingebouwd in het perceel nr. 147. Dan hebben we ten zuiden van nr. 151 nog het gangetje, dat leidt naar het Vrouwe- en Anthonie Gasthuis en daarom ook wel Anthonie gasthuispoort wordt genoemd. Vermoedelijk is dit het poortje, dat in de 17de eeuw in de Verpondingsregisters voorkomt als Mooipoort, Moyerspoort of poort van Mooy. Het was ook gelegen 'over de Nieuwe Doelen' (transport van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 77