m - 44 - 1678) en bevatte, daar het ca. 1650 huisjes had zowel aan oost- en noord- als aan west- en zuidzijde, klaarblijkelijk een soort hofje. Dit zou het Cooymans- of Koldershofje kunnen zijn 12, dat de voorloper van het Vrouwe- en Anthonie Gast huis is geweest. Nog zuidelijker op nr. 167 rood treft men de Wagenmakerspoort of -gang aan, die ook doorliep tot het Klein Heiligland en daar uitkwam tegenover de Oudeman- huispoort. Ten slotte wordt ten noorden van nr. 187 nog gevonden hetgeen over is van de oude Besemsteeg, die ook een uitgang had op de Gasthuisvest. Deze steeg wordt reeds in een transport van 1581 vermeld 13. Al deze gangetjes komen op de kaart van Nautz wel voor, maar zijn door hem niet genummerd. Dit is wel het geval met het eerste poortje aan de overzijde tussen Raamvest en Korte Houtstraat, de Hanepoort, ge bracht onder nr. 120. Allan veronderstelt (I, 219), dat deze naam afgeleid is van Annapoort naar het klooster van St. Anna, waarvan de kerk lag op de plaats van de tegenwoor dige Nieuwe Kerk. Een andere verklaring is, dat het de Aan- poort of toegangspoort was tot het Clarissenklooster, dat daarachter aan de Vest gelegen was. Een andere naam voor deze Hanepoort, die thans in de nieuwe bebouwingen op gelost is, was de Druifpoort of Blauwe Druifpoort, aldus geheten naar een huis van die naam. De toegang tot de hof van het Proveniershuis werd, blij kens een plattegrond uit de 18de eeuw aanwezig op het Gemeente-archief 14, Aspoort genoemd, welke naam op het verzoek van de Vereeniging Haerlem boven die poort is aan gebracht. De Grutterspoort (Nautz nr. 144) aan de westzijde van de Grote Houtstraat ten zuiden van de Nieuwsteeg is onge twijfeld het poortje ten noorden van nr. 108. Het grote wa renhuis van Vroom en Dreesmann heeft echter in 1932 de Paardensteeg (Nautz nr. 145) doen verdwijnen, het nauwe straatje ten noorden van nr. 78, dat van de Grote Houtstraat tot de Gierstraat liep. In deze laatste straat zijn ook nog verschillende poortjes aanwezig. Komende vanaf de Botermarkt vinden wij tegen over elkaar de Brillepoort aan de oostzijde en de Snoekepoort aan de westzijdeis. De laatste komt onder nr. 142 als Snoek- poort op de kaart van Nautz voor en ontleende zijn naam

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 78